Halloween – õuduste aeg… keskkonnale

Kui mõtled, et nõiad, ämblikuvõrgud ja vampiirid on hirmutavad, siis ärgitame sind selle üle järgi mõtlema. Ameerika popkultuurist pärinevat halloweeni tähistab igal aastal üha suurem hulk inimesi ning sündmus kinnitab üha tugevamalt kanda ka Eestis. Keskkonna jaoks on sellest kujunenud järjekordne pöördumatute tagajärgedega tarbimispüha.

Õudsaid fakte

SuurbritanniastUSAst
94% peredest kavatseb halloweeniks uued kostüümid osta
Halloweeni tähistamiseks kulutatakse ligi 340 miljonit eurot
Igal aastal jõuab prügikasti 7 miljonit kostüümi
10st kostüümist nelja on kantud vaid ühe korra
Prügikasti visatakse üle 8 miljoni kõrvitsa, sh 60% tarbijatest kasutab kõrvitsat vaid dekoratsioonina
Halloweeni tähistab 69% tarbijatest
Kogukulutused küündivad tänavu eeldatavasti rekordilise 10,6 miljardi dollarini
Sh kulutatakse laste ja täiskasvanute kostüümidele kokku 2,9 miljardit dollarit
Lemmikloomade kostüümidele kulutatakse kuni 710 miljonit dollarit

Suurima osa halloweeni jäätmetest moodustavad ühekordselt kantavad rõivad

2019. aastal avaldatud keskkonnaorganisatsiooni Hubbub uuringu tulemusel selgus, et Suurbritannia juhtivate jaemüüjate (H&M, Zara, ASOS, TopShop, Boohoo, PrettyLittleThing jt) müüdavatest Halloweeni rõivastest tekib hinnanguliselt 2000 tonni plastjäätmeid, mis on kaalult võrdne 83 miljoni plastpudeliga.

Lisaks ilmnes uuringus, et 33 miljonit inimest Suurbritannias riietavad end spetsiaalselt Halloweeni jaoks ja rohkem kui 94% peredest kaalub uute kostüümide ostmist. Sealjuures visatakse igal aastal ära 7 miljonit riideeset, misjärel satuvad need põletusse või prügilasse aastasadadeks seisma.

324 uuritud tekstiilesemest leiti peamiselt odavat sünteetikat nagu polüester, mis moodustas kogumaterjalide hulgast 69%. Puuvilla esines sealjuures 10%. Mida paljud tarbijad ei tea, on see, et polüester on laias laastus puhas plastmass. Lisaks toodetakse suur osa kostüümidest Hiinas, kasutades ära alamakstud ja ohtlikus keskkonnas töötavat tööjõudu.

Paraku ei piirdu halloweeni jäätmed aga sugugi vaid kostüümidega. Plastireostust suurendavad veelgi erinevad ühekordsed aksessuaarid ja dekoratsioonid, nagu maskid, parukad, sukad, kommipaberid ja muud rekvisiidid. Siia lisandub toiduraiskamine – 2019. aastal visati Suurbritannias halloweeni raames prügikasti üle 8 miljoni kõrvitsa. 60% inimestest teatas, et ostavad kõrvitsa vaid laternate tegemiseks ega kasuta seda ühelgi muul moel.

USAs jõuab halloweeni-aegne tarbimine pandeemiaeelsele tasemele

Ka USAs läbi viidud uuringu andmetel suurenevad halloweeni tähistamisega seotud numbrid tänavu jõudsalt – sündmust plaanib tähistada 69% tarbijatest ning kogukulutused küündivad eeldatavasti rekordilise 10,6 miljardi dollarini (möödunud aastal 10,1 miljardit dollarit).

Populaarseimad viisid, mida tarbijad tähistavad, on kommide jagamine (67%), kodu või õue kaunistamine (51%), kostüümidesse riietumine (47%), kõrvitsa nikerdamine (44%) ning Halloweeni peol või sellel osalemine (28%). Sarnaselt eelmisele aastale plaanib iga viies oma lemmiklooma kostüümi riietada.

Tarbijad kavatsevad kulutada halloweeni kommide, sisekujunduse, kaartide ja kostüümide ostmiseks. Ilmselt pole üllatav, et ka siin moodustavad just kostüümid halloweeni ostude suurima osa. Eeldatavasti kulutatakse laste ja täiskasvanute kostüümidele kokku 2,9 miljardit dollarit, mis on suurim summa alates 2017. aastast. Lemmikloomadele tehtud kulutused ületavad eeldatavasti eelmise aasta rekordtaseme, ulatudes 710 miljoni dollarini.

Kas halloween tuleb tühistada?

Ei. Tarbijad saavad teha mitmeid kohendusi, vältimaks uute ühekordsete plastesemete ostmist ja tähistamaks sündmust vastutustundlikumalt.

  • Rõivaste taaskasutamine. Pane kostüüm kokku enda kodus olevatest asjadest, laena esemeid juurde sõbralt, ostle taaskasutuspoes või rendi kostüüm laenutusest.
  • Kõrvitsad ei ole pelgalt kaunistused. Valmista kõrvitsa sisust kooki või suppi ja rösti seemneid. Halloweeni lõppedes aseta endisesse laternasse näiteks toitu lindudele. Kui kõrvitsaga tõesti midagi peale pole hakata, pane see biojäätmete konteinerisse – nii saab sellest teha biokütust.
  • Keskkonnasõbralikud dekoratsioonid. Valmista kaunistused ise, kasutades ringlusse võetavaid materjale nagu paber, papp, pakendid jmt või kodus olemasolevaid vahendeid nagu nt linu, kuivatatud toiduaineid, luudasid vmt. Ole loominguline! Leia ideid siit.
  • Kommide kogumiseks. Kui sinu laps läheb kommijahile, jäta ostmata uus plastist ämber ja anna talle kaasa mõni juba kodus olemasolev anum või kangast kott.

Loe lisaks:

Allikad: The Guardian, National Retail Federation, Good On You

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga