Interaktiivne! Vaatle õhus lendlevat mikroplasti

Mõne kuu eest ilmus uudis, mille kohaselt tarbib iga inimene enese teadmata 5 g ehk lusikatäie mikroplasti nädalas. Ühe aasta jooksul tarbivad inimesed umbes 250 g ja kogu elu vältel keskmiselt 19 kg plasti. Mikroplast jõuab organismi joogiveest, toidust ja eesotsas õhust, ent keeruline on probleemi tõsidust teadvustada kui see on silmale nähtamatu.

Disainistuudio Pentagram disainerid ja arendajad Talia Cotton, Phil Cox ja Giorgia Lupi disainisid probleemi näitlikustamiseks interaktiivse veebi „Plastic Air“. Veebi näol on tegemist justkui hiiglasuure läätsega, mille abil näha ja uurida meid ümbritsevaid nähtamatuid plastiosakesi.

Esmalt küsitakse sinult, kas soovid mikroplaste näha või mitte. Valides nägemise, hakkavad silme ette ilmuma abstraktsed värvilised kujundid, mis kujutavadki mikroplaste. Viies kursori mõne taolise kujundi peale (mis muuseas ongi tuletatud vastavate mikroplastide reaalsetest vormidest), näed, mis liiki plastiga on tegu, selle võimalikku päritolu, suurust ja vahemaad, mille see on võimeline läbima.

Kasutajad saavad kogemust kohandada ja mõju vaadelda ka vasakul küljel olevate nuppude abil, liikudes linna ja maapiirkonna, lume ja vihma, nüüdisaja ja tuleviku vahel.

Hoides kursorit taevalaotusel, näed tegevusvalikuid, nt „Redecorate“, „Order Takeout“ jms. Iga vastav klikk paiskab õhku selle tegevusega kaasneva mikroplastide hulga ja annab nende kohta ka eelmainitud andmed.

Kui valid, et sa ei soovi mikroplaste näha, ilmuvad silme ette plastikud nende harjumuspärasel kujul. Kursoriga esemele liikudes, näed, millest see tehtud on.

Taeva värvus muutub vastavalt kellaajale ning mikroplastide kogus ja sagedus muutuvad vastavalt inimeste aktiivsusele päeva jooksul.

Projekt valmis koostööd teadlaste ja olemasolevate uuringutega. Loe rohkem.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.