10 jätkusuutliku elustiili äppi

Jätkusuutlike valikute tegemine ei peaks täna enam olema erand, vaid norm. On hulganisti väikseid otsuseid, mille rakendamine ja harjumuseks muutmine igapäevaelus teeb hindamatu teene keskkonnale. Olgu selleks jäätmete sorteerimine, eetilised ostuvalikud, toodete korduvkasutamine, liha tarbimise vähendamine või rattaga liiklemine. Allpool toome välja 10 äppi, mis aitavad muuta rohelisemad valikud igapäeva osaks!

RagnCycle

Jäätmete õigesti sorteerimise korral saab jogurtitopsist dressipluus ja konservkarbist auto varuosa. Olukorras, kus looduslikud varud on jõudnud kriitilise piirini, on ülioluline, et uued tooted valmiksid juba olemasolevatest materjalidest. Jäätmete sorteerimist lihtsustab sorteerimisäpp RagnCycle. Toksi sisse vaid jäätme nimetus ja juba saadki vastuse, kuhu see panna.

Apple Store | Google Play

MinuJalajälg | SEB

SEB Pank on loonud MinuJalajälg äpi, mille abil saab igaüks arvutada välja enda süsiniku jalajälje suuruse ning läbi erinevate ülesannete panna proovile enda teadmised jätkusuutlikkusest. Lisaks pakub äpp välja lihtsaid näpunäiteid, kuidas oma igapäevaseid valikuid kestlikumalt teha.

Apple Store | Google Play

Good On You

Globaalse rõiva- ja tekstiilitööstusega on paraku tihti seotud 10-14 tunnised tööpäevad arengumaades, madalam kui 1€ tunnitasu, seksuaalne ahistamine, tööohutusnõuete eiramine, lapstööjõu kasutamine, loomade väärkohtlemine ja keskkonna saastamine. Good On You on asunud brände nende kriteeriumite järgi hindama ning äpist leiad põhjaliku ülevaate iga brändi eetilisuse kohta.

Apple Store | Google Play

Yaga

Samal ajal kui maailmas läheb igas sekundis üks rekkatäis riideid ja tekstiile prügimäele, on võimeline pelgalt üks kiirmoebränd panema müüki ühes kuus enam kui 20 000 uut toodet. See on ränk ja korvamatu hind keskkonna arvelt, mida aitab vähendada taaskasutamine. Siinkohal tuleb appi Yaga äpp, kust leiab laia valiku (vähe)kasutatud ja uusi moekaupu.

Apple Store | Google Play

Fudler

Eesti toitlustusasutustes jääb üle ligi 13 miljonit kilogrammi valmistoitu aastas, mis ei jõua isegi taldrikule. Fudleri äpist saadki osta neidsamu restoranide müümata jäänud kvaliteetseid toite, mis pole isegi taldrikule jõudnud. Toidud on -30% kuni -70% täishinnast.

Apple Store | Google Play

Kook Food

Kodumajapidamised kokku viskavad toidukaona aastas ära ligikaudu 97 miljoni euro väärtuses toitu. Kuidas seda numbrit vähendada? Üheks variandiks on kasutada Kook Food äppi, kuhu saad müügiks panna koduse kõhutäie, mida ehk liialt suur ports valmis sai tehtud.

Apple Store | Google Play

F4A

Tänavu aprillis alustas Rimi koostööd Luksemburgi startupi Food4All rakendusega, mis aitab leida kõik (esialgu veel vaid Tartu) Rimi poodides allahinnatud veel kehtivad, kuid peatselt aeguma hakkavad kaubad. Food4All äpiga näeb reaalajas, millised peatselt aeguvad tooted on Rimides saadaval.

Apple Store | Google Play

HappyCow

Ligikaudu 18% kõigist kasvuhoonegaasidest on põhjustatud loomakasvatuse ja -tööstuse poolt. Kui iga inimene teeks nädalas kasvõi ühe lihavaba päeva, oleks see erakordselt suur panus jätkusuutlikumasse keskkonda. Mobiilirakendus HappyCow aitab leida taime- ja vegantoitude võimalusi enam kui 175 000st toitlustuskohast rohkem kui 180 riigis.

Apple Store | Google Play

Tap

Hinnanguliselt ostetakse maailmas igas minutis miljon plastikust veepudelit, kuid vähem kui 10% jõuab sellest ringlusse. Selles tempos jätkamine tähendab, et 2050. aastaks on ookeanis rohkem plastikut kui kalu. Tap äpi abil leiavad Apple kasutajad joogiveepunktid, kus enda korduvkasutatav veepudel tasuta täita. Kuigi Eestis on asukohad tagasihoidlikud, tuleb äpp kindlasti kasuks välismaal reisides.

Apple Store

Bolt

Eesti on üks autostunumaid riike Euroopas. Kui 20 aasta eest sõitis autoga tööle iga neljas inimene, siis täna juba iga teine. See hõivab tohutul hulgal linnaruumi ja on üks suurimaid õhusaaste allikaid. Tegelikkuses ei pea iga pereliige autot omama ning  Bolt on sõidujagamise erakordselt mugavaks teinud. Veelgi enam – järgmisel korral vali auto asemel liiklemiseks ehk hoopis (tõuke)jalgratas.

Apple Store | Google Play

Tead veel mõnd head äppi? Anna kommentaaridesse teada!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga