Eestlased elavad juba täna 2024. aasta arvelt
Earth Overshoot Day ehk globaalse ületarbimise päev märgib kuupäeva, mil inimkond on ära tarbinud kõik selleks aastaks ettenähtud planeedi ressursid (puhas õhk, vesi jmt) ja tekkinud on ökoloogiline defitsiit. See tähendab, et inimkond on tarbinud ära rohkem ressursse kui Maa jõuab taastada ning aasta lõpuni elatakse juba tulevikuvarude arvelt.
Eestlased kasutavad 3,8 planeedi jagu ressursse
Lisaks ülemaailmsele ületarbimise päevale, arvutatakse välja ka iga riigi isiklik kuupäev. Kui 2021. aastal oli Eestil see kuupäev 23. märts, siis möödunud ja sel aastal said meie ressursid kasutatud juba 14. märtsil. Paraku oleme selle kuupäevaga riikide järjestuses jätkuvalt eesotsas. Nimekirjas, kus kokku on arvutatud enam kui 100 riigi ökoloogiline jalajälg, paikneb Eesti jälg suuruselt juba 8. kohal. Kui aga me muudaksime oma tarbimisharjumusi sarnaselt Jamaicale, jätkuks ressursse kuni aasta lõpuni.
Maa ületarbimise päeva arvutamiseks jagatakse planeedi biovõimsus, ehk ökoloogiliste ressursside hulk, mida Maa suudab sel aastal genereerida, inimkonna ökoloogilise jalajäljega ja korrutatakse päevade arvuga aastas. Ülemaailmselt jõuab see päev sel aastal kätte 27. juulil.
Mitu planeeti on tarvis Sinu elustiili säilitamiseks?
Global Footprint Network on välja arendanud ka kalkulaatori, mille abil saad välja arvutada isikliku ületarbimise päeva ja jalajälje. Seejärel saad tutvuda lahendustega, kuidas just Sina saaksid edaspidi teha jätkusuutlikumaid valikuid. Arvuta enda jalajälg välja SIIN ja let’s #movethedate!
Loe lisaks:
- Loe ja vaata: milline on elu Maal pärast 2-kraadist temperatuuritõusu?
- Nähtamatu probleem | Vaata, kui palju näeb välja 1 tonn CO2-te
- 10 jätkusuutliku elustiili äppi
- Võrdlus | Milline piim on kõige keskkonnasõbralikum?
- Interaktiivne! Vaatle õhus lendlevat mikroplasti
- Kilest, paberist või puuvillast poekott – milline valik on keskkonnasäästlikum?