Soomes algas Ragn-Sellsi põlevkivituha väärindamise demotehase projekteerimine

PRESSITEADE 07.06.2022

RUS / ENG

Soomes algas Ragn-Sellsi 2024. aastaks planeeritava põlevkivituha demotehase projekteerimine insenertehnilisi lahendusi pakkuva AFRY Finland Oy poolt. Aasta lõpus valmiva tehnilise projekti ettevalmistamisel peetakse silmas kõige keskkonnasõbralikumate lahenduste rakendamist.

AFRY projektijuhi Jouni Harju sõnul on uudsete tehnoloogiatega töötamine alati väga inspireeriv. “Innovatiivsed tehnoloogiad annavad tihti võimaluse panustada eri valdkondades ringmajanduslahenduste kasutusele võtmisesse. Antud juhul on visiooniks kasutada põlevkivituhka teistes tööstustes vajamineva kaltsiumkarbonaadi tootmiseks. Tehniliste konsultantidena aitame oma klientidel teha kindlaks ja valida parimaid variante turvaliseks, jätkusuutlikuks ja kuluefektiivseks tulemuseks. Meie kogemus protsesside, integreeritud inseneeria ja projektijuhtimise vallas tagavad projekti sujuva läbiviimise ja tulevase tehase tõhusaima toimimise,” ütles Harju. 

Ragn-Sells projektijuhi Alar Saluste hinnangul on projekteerimisfaas enne tehase ehitamise alustamist kõige määravamaks ülesandeks. “On äärmiselt põnev, et nüüd jõuame iga päevaga lähemale maailma esimese kliimapositiivse kaltsiumkarbonaadi tootmisele. See saab olema maailmas unikaalne näide, kuidas tööstusjäätmest pärit kaltsiumist ja heitgaasidest võetud CO2-st luuakse materjal, mille järgi üle maailma suur nõudlus valitseb. Meie demotehas saab olema tehnoloogia viimistlemisel viimane samm enne suure tootmisüksuse rajamist 2028. aastal,” lisas Saluste.

OSA projekti juht Alar Saluste tutvustamas Euroopa Komisjoni asepresidendile Frans Timmermansile maailma esimest kliimapositiivset kaltsiumkarbonaati. Mai 2022.

AFRY ülesanne on demotehase tehnoloogiline projekteerimine ja maksumushinnangu koostamine, mis saab olema üheks investeerimisotsuse sisendiks.

Viimase 60-ne aasta jooksul on Eesti energiatootmiseks  kasutanud põlevkivi, mille tulemusel on looduskeskkonda ladestatud üle 600 miljoni tonni kõrge aluselisusega põlevkivituhka. Ragn-Sells on välja töötanud patenteeritud lahenduse, mis muudab tuha tehnoloogia abil kasulikuks mineraaltäiteaineks kaltsiumkarbonaat, sidudes seejuures materjali ka suures koguses süsinikdioksiidi. Kaltsiumkarbonaadi tootmise katse- ja tööstuslikud tehased on plaanis rajada Narva linnas asuva elektrienergiatootmise territooriumile.

2021. aastal võetud tuhaproovid.

Keskkonnafirma Ragn-Sells muudab jäätmed puhtaks tooraineks ning on tegeleb ringmajandusele üleminekut võimaldavate lahenduste väljatöötamisega, mis vähendavad inimeste keskkonna- ja kliimamõju. Ragn-Sells on pereettevõte, eraomandis olev ettevõtete grupp, mis asutati aastal 1881. Viies riigis tegutsev ettevõte ja 2300 töötajat teenisid ettevõttele 2020. aastal kokku käivet 6,6 miljoni Rootsi krooni väärtuses.

AFRY on ülemaailmne inseneri-, disaini- ja nõustamisteenuste liider Euroopas. AFRY protsessitööstuse osakond on juhtiv insenerikonsultatsioonipartner ülemaailmsete tselluloosi- ja paberi-, keemiatööstuse, biorafineerimise ning kaevandamise ja metallide valdkonnas. Meie teenuste eesmärk on pikendada partnerorganisatsioonide elutsüklit, alates varajastest strateegilistest arendusfaasidest kuni suurte CAPEXi juurutusprojektide ja ümberehitusteni, sealhulgas tegevustoetuseni. Digitaliseerimine, ohutus ja jätkusuutlikkus on meie teenuste puhul võtmetähtsusega. AFRY pakub lisandväärtust igale innovatsioonile, idufirmale või arendusprojektile, ettevõttel on tugevad kogemused idufirmadega töötamisel ideest kuni väärtusliku äriga kommertstootmiseni.

Lisainfo:

Alar Saluste
Projektijuht
Ragn Sells AS
Tel: +372 53494861
Alar.saluste@ragnsells.com
www.osaservice.ee

Ilkka Rantanen
Direktor; kemikaalid ja biorafineerimise ning metalli- ja kaevandustehnoloogiate valdkond
AFRY Process Industries Finland
Tel: +358 40 528 7762
ilkka.rantanen@afry.com
www.afry.com

Loe lisaks:

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga