Eesti tuhamägedest saavad Prantsusmaa suurtootja abil põrandakattematerjalid

Keskkonnaettevõte Ragn-Sells ja Prantsuse suurkontsern Tarkett teatasid täna koostööst, mille eesmärk on 2025. aastaks töötada välja süsiniknegatiivseid mineraaltäiteained vinüülpõrandate jaoks, kasutades selleks Ida-Virumaa elektrienergia tootmisest pärinevaid tuhajäätmeid. 

Eestis on energia tootmiseks kasutatud peamiselt põlevkivi. Selle tulemusena on loodusesse ladestatud ligi 600 miljonit tonni põlevkivituhka. Ragn-Sells on välja töötanud patenteeritud lahenduse, mis muudab tuha tehnoloogia abil ülipuhtaks kaltsiumkarbonaadiks, sidudes seejuures materjali ka suures koguses süsinikdioksiidi.  

Tarkett kasutab igal aastal vinüülpõrandate jaoks mitusada tuhat tonni mineraalseid täiteaineid, millest enamik on kaltsiumkarbonaat. Praegu Tarketti kasutatav kaltsiumkarbonaat on juba süsinikuneutraalne, kuid Ragn-Sellsi toodetud kaltsiumkarbonaadiga kaasneb eeldatavasti süsinikunegatiivne jalajälg. Partnerlus Ragn-Sellsiga aitab oluliselt kaasa Tarketti 2030. aastaks seatud eesmärgi saavutamisele, milleks on kasutada 30 protsenti taas ringlussevõetud toorainetest. 

„Tänapäeva ühiskond põhineb loodusvarade jätkusuutmatul kasutamisel. Ragn-Sells on võtnud eesmärgiks tuua rohkem juba kasutatud ressursse tagasi ringlusse. Nende materjaliahelate ühendamiseks peame tegema koostööd väärtusahela teiste kasutajatega, ”ütleb Pär Larshans, Ragn-Sells Groupi jätkusuutlikkuse direktor. „Tarkett on suurepärane näide ettevõttest, mis jagab meie visiooni ja pühendumust ning ootame väga koostöö arenguid,” jätkab Larshans. 

„Tarkett loodab realiseerida antud koostöö kaudu võimalust toota põrandakatteid toorainega, mis aitab kaasa Eesti looduskeskkonna puhastamisele, kogudes samal ajal ka süsinikdioksiidi. Selle tulemusena saab ka meie vinüülpõrandatel olema väiksem süsiniku jalajälg ja suurem ringlussevõetud tooraine osakaal. Tegemist on uuendusliku ja tugeva partnerlusega, mis sillutab teed ringmajandusel põhinevale ja süsinikuneutraalsele ühiskonnale, ”ütleb Tarketti jätkusuutlikkuse juht Arnaud Marquis. 

Kaltsiumkarbonaadil, mida Tarkett praegu kasutab, on juba süsinikuneutraalne jalajälg 0,006 kgCO2eq kilogrammi kohta kogu tarneahela raames. Ragn-Sellsi toodetud kaltsiumkarbonaadiga loodetakse tekitada süsinikdioksiidi negatiivne jalajälg -0,4 kgCO2eq kilogrammi kohta kogu tarneahela raames. 

Kuus aastat tagasi käivitatud põlevkivituhkade väärindamise projekti jaoks lõi Ragn-Sells AS Eestis teadusliku konsortsiumi, milles osalevad alus- ja rakendusuuringute läbiviimisel Tartu Ülikooli ja Tallinna Tehnikaülikooli teadlased. Uuringute kaasrahastajana on liitunud ka Sihtasutus Archimedes ning EAS.  

Ragn Sells kontsern 
Ragn-Sells Grupp on Rootsi pereettevõte, mis on tegev kokku neljas riigis. 1881 aastal loodud  ettevõte on spetsialiseerunud  taaskasutust ja ringmajandust toetavate lahenduste arendamisele ja osutamisele.  Ragn-Sells Eetis tegutsenud alates 1992 aastas, siin töötab 275 inimest ja ettevõtte 2021 aasta prognoositav konsolideeritud käive on üle 30 miljoni euro. www.ragnsells.ee  

Tarkett 
140 – aastase ajalooga Tarkett on ülemaailmne liider uuenduslike põrandate ja spordirajatiste põrandapindade lahenduste valdkonnas, mille müügitulu küündis 2020. aastal 2,6 miljardi euroni. Ettevõte pakub laias valikus tooteid, sealhulgas vinüüli, linoleumi, kummi, vaipu, puit-, laminaat- ja kunstturbakatteid näiteks kergejõustikuradadele, teenindades kliente enam kui 100 riigis üle maailma. Tarkettil on üle 12 000 töötaja ja 33 tootmiskeskust ning iga päev müüb firma 1,3 miljonit ruutmeetrit põrandakatteid haiglatele, koolidele, eluasemetele, hotellidele, kontoritele, kauplustele ja spordiväljakutele. Olles pühendunud ringmajandusele ja süsiniku jalajälje vähendamisele, on kontsern rakendanud ökoinnovatsiooni strateegia, mis põhineb Cradle to Cradle® põhimõtetel ja on täielikult kooskõlas Tarketti Human-Conscious Design ™ lähenemisega. Tarkett on noteeritud Euronext Paris’is (sektsioon B, ISIN: FR0004188670, märk: TKTT). www.tarkett.com 

Pressikontaktid: 

Ragn-Sells, jätkusuutlikusvaldkonna juht, tel.: +46 70-927 2963, par.larshans@ragnsells.com    
Ragn-Sells, Eesti turunduse- ja kommunikatsioonijuht, tel: +372 56698661, rainer.pesti@ragnsells.com  

Tarkett 
Thomas Isaak – communication@tarkett.com   
Brunswick – tarkett@brunswickgroup.com – Tel.: +33 (0) 1 53 96 83 8 

1 Kommentaar

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga