Ragn-Sells kohtumisel Timmermansiga: tuhaväärindamise projekti suurimaks ohuks on CO2 puudus

Ragn-Sells AS-i esindajad kohtusid neljapäeval Narvasse visiidi teinud Euroopa Komisjoni asepresidendi Frans Timmermansiga, et anda ülevaade põlevkivituhast maailma esimese kliimapositiivse kaltsiumkarbonaadi tootmisprojekti hetkeseisust ning seda ohustavast, projektis toorainena määravat rolli mängivast CO2 puudusest.

Projektijuhi Alar Saluste sõnul on ettevalmistused nii katse- kui tööstusliku tehase rajamiseks kulgenud plaanipäraselt ning nende valmimistähtaegadeks on vastavalt 2024. ja 2028. aasta. „Kuigi tegu on Põhjamaade suurima ringmajandusprojektiga, ei kvalifitseeru see hetkel ühelegi Euroopa Liidu roherahastusfondi tingimustele, sest tehnoloogias on tuha kõrval sama oluliseks komponendiks CO2, mida Eestis sellistes kogustes saaksime vaid elektritööstuse korstendest. Tegemist on aga fossilset päritolu süsinikdioksiidiga, mille vähendamise põhimõte praegu kummalisel kombel takistuseks osutub.“ Saluste sõnul pole aga valmis ei õhust püüdmise tehnoloogiad ega ka üle-Euroopaline CO2 transpordivõrgustik, ning seega pole võimalik vajalikku heitgaasi mujalt ning rohelisematest allikatest hankida.

Ragn-Sells OSA projektijuht Alar Saluste.

Ragn Sellsi esindajad tegid Euroopa Komisjoni asepresidendile ettepaneku kehtestada üleminekuperiood, mille vältel saaksid ringmajanduspõhimõttel tegutsevad tootmisettevõtted kasutada ka fossiilse päritoluga CO2-te juhul kui lähikonnas pole alternatiivset süsinikdioksiidi saada.

„Üleminekuperioodi kehtivusaeg võiks olla seotud CO2 transpordivõrgustiku valmimisega. Meil on juba täna olemas tehnoloogia, mille abil saame CO2-te kokku koguda ja tooteks väärindada. Saaksime vähendada elektritootmisel õhku paisatava CO2 hulka ja võtta enda kanda ligi 15 protsenti Eestile pandud CO2 sidumiskohustusest. Paraku, kui meile selleks luba ei anta, siis jõuab kogu kõnealune CO2 ikkagi atmosfääri ja see ei toeta kuidagi globaalseid kliimaeesmärke,“ lisas Saluste.

Euroopa Komisjoni asepresident Frans Timmermans ütles ERR-ile antud intervjuus, et tuhaprojekti näol on tegemist vajaliku eeskujuga kogu tööstussektorile ning lubas Brüsselis tõstatada CO2 küsimuse ja tulla tagasi juba võimalike lahendusettepanekutega.

Viimase 60-ne aasta jooksul on Eesti energiatootmiseks  kasutanud põlevkivi, mille tulemusel on looduskeskkonda ladestatud üle 600 miljoni tonni kõrge aluselisusega põlevkivituhka. Ragn-Sells on välja töötanud patenteeritud lahenduse, mis muudab tuha tehnoloogia abil kasulikuks mineraaltäiteaineks kaltsiumkarbonaat, sidudes seejuures materjali ka suures koguses süsinikdioksiidi. Kaltsiumkarbonaadi tootmise katse- ja tööstuslikud tehased on plaanis rajada Narva linnas asuva elektrienergiatootmise territooriumile.

Euroopa Komisjoni asepresident Frans Timmermans väärindatud kaltsiumkarbonaadiga tutvumas.

Keskkonnafirma Ragn-Sells muudab jäätmed puhtaks tooraineks, et neid saaks ikka ja jälle kasutada. Ragn-Sells juhib ringmajandusele üleminekut lahenduste abil, mis vähendavad inimeste keskkonna- ja kliimamõju, ning visiooniga, et keskkonna ja äri eest hoolitsemine käivad käsikäes. Ragn-Sells on pereettevõte, eraomandis olev ettevõtete grupp, mis asutati aastal 1881. Viies riigis tegutsev ettevõte ja 2300 töötajat teenisid ettevõttele 2020. aastal kokku käivet 6,6 miljoni Rootsi krooni väärtuses.

Vasakult: Ragn-Sells Eesti juht Kai Realo, äriarendusjuht Rainer Pesti, Euroopa Komisjoni asepresident Frans Timmermans, OSA projektijuht Alar Saluste, Ragn-Sells Grupi jätkusuutlikkuse juht Pär Larshans.

1 Kommentaar

  1. See on väga hea idee. Selle elluviimine aitab oluliselt parandada Eesti jäätmete kasutust.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga