Maailmas ainulaadne | Ragn-Sellsi uues tehases toodetakse tuhast ülipuhast soola

Möödunud reedel avasime Stockholmi lähedal maailmas ainulaadse tehase, kus jäätmete põletamisel tekkivatest lendtuhakadest võetakse välja sool, millel on 90% väiksem süsiniku jalajälg. Soolasid saab taaskasutada muuhulgas näiteks väetistes ja maanteesoolades.

Ash2Salt tehas Rootsis, Högbytorpis.

Jäätmete jäätmetest saadakse uus tooraine

Ainuüksi Rootsis tekib aastas 300 000 tonni lendtuhka, sest kaugkütte ja elektri tootmiseks kasutatakse seitse miljoni tonni jäätmeid. Ragn-Sellsi uus Ash2Salt tehas töötab ööpäevaringselt ja suudab töödelda kuni 150 000 tonni lendtuhka aastas.

Lendtuhk, mis tekib elektri või soojuse tootmiseks prügi põletades, on ohtlik jääde, mis samal ajal sisaldab soolade kujul ka suures koguses väärtuslikke tooraineid nagu kaalium, naatrium ja kaltsium. Ash2Salt tehnoloogiaga, mille töötasid välja Ragn-Sells ja selle ringmajanduse innovatsioone arendav ettevõte EasyMining, saab tonni tuha kohta eraldada kuni 200 kg soola.

Jäätmepõletuse lendtuhad vasakul ja tuhkadest väärindatud sool paremal.

“Kui me tõsiselt mõtleme jätkusuutliku ühiskonna loomisele, peame hakkama kasutama juba olemasolevaid tooraineid. Meie tehnoloogia muudab lendtuha jäätmeprobleemist ressursiks ja aitab kaasa heitkoguste vähendamisele, kuna toorainet ei ole vaja mujalt kaevandada,” ütles tehase avamisel Ragn-Sells Treatment & Detoxi tegevjuht Mikael Hedström.

Rootsi kliimaminister Romina Pourmokhtari Ash2Salt tehase avamisel.

Ash2Salt tehas on Eestisse rajatava tehase eelkäija

Sarnast hüdrometallurgia innovatsiooni arendab Ragn-Sells ka Eestis, kus 2025. aastaks soovitakse Narva rajada põlevkivituhkade väärindamise demotehas ja 2028. aastaks põhitehas. Ida-Virumaal aastakümneid kasutult mägedes seisnud põlevkivituhast saab välja võtta ning taaskasutada mitmeid Euroopa majanduse jaoks väärtuslikke või lausa kriitilisi tooraineid – kaltsiumit, magneesiumit, alumiiniumit, rauda ja räni.  

Rootsis tööd alustanud ainulaadne tehas annab oma lahenduse ja keskkonnasäästliku tööpõhimõtte osas aimu sellest, mida kujutab endast tulevikus Narva ehitatav sarnane tehas. Seetõttu olid uue tehase pidulikul avamisel Ragn-Sellsi kutsel kohal paljud Eesti koostööpartnerid. Ministeeriumite, ametite, ülikoolide, Narva linna ning  partnerettevõtete esindajatele anti ülevaade sellest, kuidas innovatiivne tehnoloogia toimib.

Vasakult paremale: EASi rakendusuuringute programmi arendusjuht Kaupo Reede, Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium fookusvaldkonna juht Külli Kell, Ragn-Sells Eesti juht Kai Realo, Ragn-Sells Grupi juhatuse esimees Erik Sellberg abikaasaga, Narva linnapea Katri Raik, OSA projekti juht Alar Saluste.

Ragn-Sells OSA projekti juhi Alar Saluste sõnul on maailma esimese lendtuhkade väärindamise tehase avamine suur ja tähtis samm edasi Rang-Sellsi uute ja innovaatiliste äride arendamises. “Aga see on tegelikult kõigest algus, et väärindada miljoneid tonne kõikvõimalikke kasutuna seisvaid jäätmeid erinevateks toormaterjalideks, mida saaks keskkonna säästmiseks taaskasutada. Sellised innovatsioonid muudavad kogu senist mõttemaailma. Aastakümnete jooksul tekitatud tööstusjäägid on muutumas materjalide pankadeks, mida tänu innovatiivsetele tehnoloogiatele on võimalik hakata väärindama tooraineks.”

Loe lisaks:

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga