Ragn-Sells kuulutati taas maailma suurima keskkonnaauhinna finalistiks

Keskkonnaettevõte Ragn-Sells kuulutati teist aastat järjest üheks finalistiks maailma suurimale keskkonnaauhinnale Food Planet Prize. Nominatsiooniga tunnustatakse Ragn-Sellsi tehnoloogiaid, mille abil on jäätmetest võimalik väärindada põllumajanduslike väetiste jaoks olulisi toitaineid. Võitja selgitatakse üheksa finalisti seast välja 9. juunil. Peaauhinnaks on 2 miljoni USA dollari suurune auhinnasumma, mis on maailma suurim keskkonnapreemia.

Mis on maailma suurim keskkonnaauhind Food Planet Award?

2019. aastal asutati Rootsi ettevõtja Curt Bergforsi järgi temanimeline fond, eesmärgiga pöörata tähelepanu tänaste toidusüsteemide laastavale mõjule inimeste ja planeedi tervisele. Olles veendunud, et tulevaste põlvkondade huvides tuleb toidu tootmist ja tarbimist radikaalselt muuta, hakkas fond välja andma keskkonnaauhinda Food Planet Prize. Auhinnaga tunnustatakse visionääre, kes mõtestavad ja kujundavad ümber planeedi toidusüsteeme ning kelle innovaatilised lahendused aitavad juba lähitulevikus minna üle jätkusuutlikuma ühiskonna poole.

Ragn-Sells kui jätkusuutlike toidusüsteemide teerajaja

Ka 2022. aastal valiti Ragn-Sells keskkonnaauhinna finalistide hulka samade lahendustega millega tänavu. Nendeks on kolm toiduainetööstust kardinaalselt muutvat tehnoloogiat, mille abil saadakse jäätmevoogudest kätte kolm peamist põllumajanduslike väetiste jaoks olulist toitainet: Ash2Phos fosfori, Aqua2N lämmastiku ja Ash2Salt kaaliumi jaoks.

„Kui tahame tõsiselt luua jätkusuutlikku ühiskonda, peame hakkama ikka ja jälle kasutama juba olemasolevat toorainet. Paljud kriitilise tähtsusega toorained on olemas meie jäätmetes, kuid on seal tänaseni täiesti kasutult seisnud. Lisaks kasvab maailma rahvaarv pidevalt, mistõttu on põllumajandusliku toitaine taaskasutamine ülioluline, et suudaksime kõiki inimesi toita ilma planeeti hävitamata,“ ütles Ragn-Sellsi jätkusuutlikkuse juht Pär Larshans.

Fosforit saab välja võtta reoveemudade tuhkadest

Tänane fosfor pärineb fosforikaevandustest, millel on suur negatiivne keskkonnamõju ning samuti on enamik maailma teadaolevatest fosforiidivarudest reostunud raskemetallidega nagu kaadmium ja uraan. Süües inimestena igapäev fosforit sisaldavat toitu, lõpetab fosfor oma teekonna reoveemudades, mida põletatakse ja ladestatakse prügilatesse. Nendes tuhkades on aga jätkuvalt kõrge fosforisisaldus ning tänases ühiskonnas niivõrd kriitiline toitaine jääb raskemetallide sisalduse tõttu kasutult prügimäele seisma.

Ragn-Sellsi on loonud Ash2Phos tehnoloogia, mille abil saab nendest samadest tuhkadest võtta välja fosfori, vabanedes samal ajal kahjulikest raskemetallidest ning kokkuvõttes on saadus veelgi puhtam kui kaevandades. Lisaks fosforile saadakse tuhkadest kätte ka alumiinium ja raud. Nii on võimalik lahendada vajadust fosfori järele ning teha seda oluliselt väiksema CO2 jalajäljega kui kaevandades. Rootsi IVL keskkonnauuringute instituudi poolt läbi viidud olelusringi hindamise uuringus jõuti järeldusele, et sama koguse fosfori tootmine Ash2Phos tehnoloogia abil säästab 20 000 tonni CO2 heidet võrreldes selle hankimisega taastumatust fosforimaagist.

Proov põletatud reoveesettest, millest Ash2Phos tehnoloogia abil saadakse tagasi puhas fosfaat.

Lämmastiku saab kätte reoveest

Tänast lämmastikväetist toodetakse atmosfäärist pärit lämmastiku sidumise teel. See meetod on üle 100 aasta vana ja töötab fossiilse gaasiga, mis tekitab tohutuid koguseid CO2 heitmeid. Ka lämmastik jõuab läbi inimese toidulaua reoveepuhastusjaamadesse, mille kaudu lastakse see lihtsalt tagasi õhku, selle asemel, et uuesti ringlusse võtta. Ragn-Sellsi Aqua2N tehnoloogia suudab aga lämmastiku püüda reoveest kinni kujul, mis on koheselt kasutatav väetisena, luues seeläbi uusi võimalusi põllumajanduse jaoks. Ka selle tootmine toimub madala energiakuluga ja pea CO2 heitmeteta.

Kaaliumi saab väärindada lendtuhkadest

Sarnaselt fosforile saadakse ka kaalium läbi keskkonnakahjuliku kaevandamise, mille varud ühel hetkel lihtsalt ammenduvad. Paralleelselt tekivad jäätmete põletamisel aga lendtuhad, mis oma kõrge saasteainete sisalduse tõttu on liigitatud ohtlikeks jäätmeteks. Samal ajal sisaldavad need aga ka mitmeid eluks kriitiliselt vajalikke aineid, näiteks kaaliumit, naatriumit ja kaltsiumit. Ragn-Sellsi kolmanda, Ash2Salt tehnoloogia abil saadakse kaalium kätte hoopis lendtuhkadest. Maailma esimene Ash2Salt tootmishoone avati tänavu 21. aprillil Stockholmi külje all.

Maailma esimene Ash2Salt tehas, mis avati 21. aprillil 2023 Rootsis, Högbytorpis.
Ladestatud lendtuhad, mis puhastatakse ja töödeldakse Ash2Salti tehases kaubanduslikeks sooladeks.
Tükike kristalliseerunud fosfaatsoola EasyMiningu laboris Uppsalas, Rootsis, kus töötatakse välja ja katsetatakse uusi lahendusi toitainete ringlussevõtuks.

Loe rohkem:

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga