Ragn-Sellsi turunduspraktikant: pane jäätmed juba täna oma laste heaks tööle

Pidevalt kasvav jäätmete hulk tekitab probleeme kõikjal, mistõttu ühiskonna üldiseks ambitsiooniks on saanud jäätmetekke vähendamine. Ragn-Sells toob enda jätkusuutlikkuse raportis välja, et see ei kaota tegelikkuses probleemi, vaid töötab jätkusuutlikele püüdlustele aktiivselt vastu. Jäätmetekke vähendamise kõrval on veelgi olulisem keskenduda materjalide ringlusesse suunamisele, et vähendada uute toorainete kaevandamist. Allpool võttis Ragn-Sellsi turunduspraktikant Irmelin Hiie kokku peamised mõtted, miks jäätmete sorteerimisega tasub alustada juba täna.

Irmelin Hiie

Jäätmete sorteerimine on jõukohane samm kõigile

Tõele au andes – elada täielikult jäätmevaba elu pole tänapäeval sugugi kergete killast ja ka väheste tekkivate jäätmetega tuleb midagi peale hakata. Kordades lihtsam keskkonnasõbralik tegu on alustada kodus jäätmete liigiti sorteerimisega. Sorteerides olmejäätmed tekkekohal bio-, paberi- ja pakendijäätmeteks, aitab igaüks nendele materjalidele uue elu anda ja hoida kokku vett, mineraale, energiat ja teisi looduslikke ressursse, mis kokkuvõttes jätavad elamisväärse keskkonna meie lastele.

Paberil ja kartongil on 5-7 elu

Kodudest sorteerimiskeskusesse toodud puhas vanapaber järelsorteeritakse robotite ja töötajate poolt vastavalt kvaliteedile mitmeks erinevaks liigiks – kartongiks, ajaleheks, joonistuspaberiks jm, mis seejärel saadetakse ümbertöötlemiskeskusesse. Kuigi paberit ei saa taaskasutada lõputult, sest kiud hakkavad lõpuks lagunema, on paberil ometi 6-7 elu, enne, kui sellest saab kompost või see saadetakse põletusse. Nii võib näiteks paberi esimene elu olla puhas valge joonistuspaber ning pärast viimast ümbertöötlust saab selle viimaseks eluks olla hoopis paberist munakarp.

Nipp! Tegelikult ei pea ka munakarpi kohe tõttama ära viskama. Paberist munakarbid sobivad suurepäraselt näiteks kohalikust talupoest munade ostmiseks või taimede idandamiseks.

Metalli ja klaasi saab ringlusesse võtta pea lõputult

Kodumajapidamises tekkinud tagatisrahata metallist pakendid, nagu konservikarbid, joogipudelid, kaaned ja metallkorgid ning erinevad klaaspakendid on tänuväärsed materjalid, sest kogudes neid puhtalt konteinerisse, saab neid uuteks materjalideks töödelda pea lõputult. Konservikarpidest saab teha näiteks spordiautode varuosi ja klaaspurkidest uusi kvaliteetseid klaaspurke. Nagu juba eelnevalt öeldud, sekundaarsest materjalist uute pakendite tootmine on oluliselt keskkonnasõbralikum, kui kasutada selleks täiesti uusi tooraineid.

Nipp! Enne konteinerisse panemist tasub esmases järjekorras neid pakendeid taaskasutada, hoiustades purkides näiteks naelu või pliiatseid.

Mida teha erinevate plastpakenditega?

Suurem osa plaste on väga head vastupidavad materjalid, kuid mis loodusesse sattudes teevad paksu pahandust. Seevastu õigesti sorteerimise korral on kasutatud plastikust võimalik teha näiteks uusi kilekotte, aiamööblit, terrassilaudu, erinevaid tekstiilitooteid jpm.

Kindlasti ei tasu end heidutada lasta plastpakendite peal olevast märgistuste mitmekesisusest. Kodus piisab kõikide pakendite ühte mahutisse panemisest. Erinevate plastide teineteisest eraldamine ümbertöötluseks tehakse sorteerimiskeskuses sealsete spetsialistide poolt. Kodudes on kõige olulisem vaid jälgida, et toidupakendid oleksid puhtad ega sisaldaks toidujääke.

Tetrapakend – saab või ei saa ümber töödelda?

Kõik eelnevalt kirjeldatud pakendiliigid on toodetud mono- ehk ühest materjalist. Tetrapakend on aga liit- ehk komposiitpakend, mida valmistatakse mitmest materjalist. See muudab tetrapakendi ümbertöötlemise keerukamaks ja kallimaks, kuid mitte võimatuks. Ragn-Sellsis suunatakse kõik tetrapakendid taaskasutusse, mistõttu julgustatakse ka tetrapakendeid konteinerisse või kogumiskotti panema.

Nipp! Keskkonnasäästu eesmärgil tasub poes võimalusel tetrapakenditest toodete asemel valida üheliigilisest materjalist toode.

Sorteerimise meelespea:

  • Sorteerides materjale tekkekohal lood kõige suuremat kasu keskkonnale, aidates vähendada toormaterjalide kaevandamist
  • Pakendikonteinerisse sobib ainult puhas pakend – vajadusel loputa see vähese veega.
  • Määrdunud pakend (nt rasvane pitsakarp, pooltäis jogurtitops) ümbertöötlemiseks ei sobi. Toiduained mahutis rikuvad kogu konteineri sisu.
  • Kui pole kindel, millisesse konteinerisse jääde tuleb panna, siis viimase sammuna vali olmejäätmete konteiner.

Aitäh, et sorteerid!

Loe Lisaks:

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga