Mida tähendavad märgid (plast)pakenditel

Üle 50 protsendi poes müüdavatest pakenditest on plastikust. Pealtnäha üsna sarnased materjalid võivad koostiselt olla täiesti erinevad. Pakendite peal on hulgaliselt ka igasuguseid märgiseid, millest see tehtud ja mis määrab ka selle, mis nendest edasi saab. Need märgised on abiks just meile täiendaval sorteerimisel, sest Ragn-Sellsis me sorteerime plastikuid üle 30 erinevasse liiki.

 

PET või PETE (polyethylene terephthalate)
Eripära: Enimlevinud soodne plasitik
Kasutuskohad: vee ja karastusjookide pudelid, plastist õlle taara, salatikastmete ja ketšupite jms pakendamiseks.
Taaskasutuse võimalused: fliisi, fiiberjuhtmete, mööbli, põrandakatete jms tootmine.

 

 

 

 

HDPE (high density polyethylene)
Eripära:
Kõrge lekkivuskindlusega
Kasutuskohad: kodukeemiatoodete pudelid (valgendid, puhastusvahendid), mootoriõli pudelid, prügikotid jms
Taaskasutuse võimalused: pesupesemisvahendite, õlipudelite, pliiatsitopside, prügikonteinerite,  äravoolutorustike, plastikust aiakmööbli, aedade jms tootmine.

 

 

 

 

V (Vinyl) või PVC
Eripära: Väga vastupidav ja ilmastikukindel
Kasutatakse peamiselt: aknapuhastusvahendite ja pesuainete pudelid, šampoonide- ja, toiduõlipudelite, juhtmekatete, plastiktorude jms tootmisel.
Taaskasutuse võimalused: linoleum põrandad,  porimatid, vihmaveetorud, kaablid’

 

 

 

 

LDPE (low density polyethylene)
Eripära: tugev aga paindlik plastik
Kasutatakse peamiselt: kokkupigistatavad pudelite (kreemid jms), jalgratta joogipudelid ja kilekottide valmistamisel
Taaskasutuse võimalused: prügikastide, kompostikastide, plastikümbrike, haljastuse sidemete jm tootmine.

 

 

 

 

PP (polypropylene)
Eripära: Hea kuumataluvus:
Kasutatakse peamiselt: toidukarbid, säilituskarbid,  joogikõrred, ravimite pakendid
Taaskasutuse võimalused: suunatuled, aku erinevate osade, harjade, jääkraapijate, nagide, konteinerite, kaubaaluste, kandikute jms tootmine.

 

 

 

 

 

PS (polystyrene)
Eripära:
materjalist saab teha väga jäikasid või vahust tooteid.
Kasutatakse peamiselt: ühekordsete sööginõud, termokarbid ja  -topsid, lihaalused (vahtplastist alused mida on kasutatud lihatoodete pakendamisel), munakarpid, CD-plaatide pakendite tootmisel.
Taaskasutuse võimalused: isolatsioonimaterjalide, valgustite lülitid, munakarpide, joonlaudade, ventilatsiooniavade, vahtpakendite tootmine.

 

 

 

 

Siinkohal pn mõistlik teemale joon alla tõmmata. Need eelpool 6 enimlevinud plastikuliiki on peamised mida pakenditelt leida võib, kuid sellega ei ole kaugeltki plastide liigitus lõppenud. Nagu alguses kirjutasin sorteerime Ragn-Sellsis plastikuid rohkem kui 30-nesse erinevasse kategoorisse.

5 Kommentaari

    1. Pakendite puhul on tõesti oluline, et need oleks puhtad, sest siis saab neid taaskasutada. Toon näiteks jogurtitopsi – loputage see lihtsalt paar korda veega läbi ja ongi puhas. Piimapakkidega samamoodi paar korda natukene vett sisse läbi loksutada ja sellest piisab.

  1. Juba praegu napib maailmas joogivett. Kas pakendite pesu pole sellest tulenevalt mitte joogivee raiskamine?

    1. Tõsi ta on, et pakendite pesemiseks kulub natukene vett, kuid võrreldes selle veekogusega mis on vajalik selleks, et toota pakend alati uuest toorainest on see kogus imeväike.
      Näiteks plekkpurkide puhul on taaskasutamisel säästetud vee ja energia hulk 95% väiksem võrreldes uuest toorainest purgi tootmisega

  2. Päris kindlasti on puhta veega pakendite pesemine raiskamine, eriti sooja veega. Mina loputan tavaliselt pakendeid teiste nõude pesemisest-loputamisest jäänud n.ö. korduvkasutusveega(-:

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga