Kas must prügikott polegi taaskasutatav?

Saarte Hääles küsiti, miks peaksid pakendid olema läbipaistvas kilekotis ja kas kas must prügikott ei olegi taaskasutatav? Paraku ei ole tõesti, kuid see pole seotud kogumissoovitustega. Hea meelega selgitame asja lähemalt.

Miks musta prügikotti taaskasutada ei saa?

Mustad kilekotid on suurepärane näide plastide taaskasutamisest. Keskmiselt saab plaste ümber töödelda 4-5 korda ning plasti viimaseks eluks võibki olla must prügikott. Need kotid on valmistatud tarbijate poolt sorteeritud plastpakenditest, kilest ja kilekottidest.

Toidukotid vs prügikotid – mis on vahe?

Tihti küsivad inimesed, mis vahe on poest ostetud toidukotil ja mustal prügikotil. Vahe seisneb plastikus. Toidukott on valmistatud kvaliteetsemast plastist ja seda saab veel ühe korra materjalina taaskasutada. Prügikotid on aga plastiku taaskasutusahela viimane ots, mis on valmistatud kõige vähekvaliteetsemast plastist ning mis purunevad väga kiirelt.

Kui sooviksime musti kotte materjalina uuesti ringlusesse võtta, tuleks uue toote valmistamiseks lisada suures koguses uut toorainet, et tagada koti vastupidavus ja kvaliteet. See ei ole aga majanduslikult mõistlik ning seetõttu jäävadki mustad kilekotid ringlusahela lõpp-punktiks ja need suunatakse edasi energiatootmisesse.

Kuid miks soovitame jäätmeid koguda läbipaistvasse kilekotti?

Põhjus pole seotud mustade kottide taaskasutatavusega. Tegelikult on see puhtalt praktiline põhjus, milleks on kvaliteetse pakendimaterjali tagamine. Kogemus on näidanud, et kui kasutada musti kilekotte jäätmete kogumiseks, jääb kottide sisu anonüümseks ja kottidesse hakatakse miskipärast panema ka segaolmejäätmeid. Kottide läbipaistvus võimaldab autojuhil hetkega hinnata, kas pakendikotti on pandud ainult pakendid või on sinna poetatud ka biojäätmeid, ohtlikke jäätmeid, elektroonikat vmt.

Avalike pakendikonteinerite kuritarvitamine

Sarnane olukord on ka avalike pakendikonteineritega. Vaatamata 20 aasta jooksul tehtud selgitustööle, et avalikud konteinerid on mõeldud pakendite, mitte ehitus-, bio- või elektroonikajäätmete jaoks, leidub inimesi, kes kasutavad neid jätkuvalt kõige eelmainitud jaoks, rikkudes nende inimeste panuse, kes on jäätmed korralikult sorteerinud. Seetõttu palumegi klientidel kasutada pakendite kogumiseks läbipaistvaid kotte, tagamaks pakendite hea kvaliteedi ja suurendamaks materjalide ringlusse suunamise protsenti.

Parim, mida tarbijatena teha saame, on musta kilekotti kogutud jäätmed kallata pakendikonteinerisse tühjaks ja must kilekott panna segaolmejäätmete hulka.

2 Kommentaari

  1. Olen eelpool öelduga täitsa nõus ja ma väga ootan millal saaksin kauplusest osta läbipaistva prügikoti.

  2. Tere!
    Väga hea teadmine jälle, oma aruga oled õigel teel, aga võta näpust. Taas sain targemaks. Suur tänu teile. Minu isiklik soov oleks, et inimesed oleks tegusamad, see ei tohiks ju raske olla.
    Olgem hoitud.
    .

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga