Tere tulemast tulevikku! Need on kodud, mis on trükitud 3D-printeriga
3D-prinditud majad pakuvad uskumatuid võimalusi säästlikumaks, paindlikumaks ja kuluefektiivsemaks koduehituseks ning muudavad radikaalselt meie arusaamu traditsioonilisest ehitusest. 3D-printimisprotsessi aluseks on arvutiprogrammid, mis kujundavad soovitud ehituselemendid ning seejärel pritsitakse materjalid kihtide kaupa suure printimismasina abil. Süsteem on kaasaskantav, mistõttu on see ideaalne nii tehases eelnevalt valmistatavate ehitusdetailide kui ka kohapeal teostatavate tööde jaoks.
Oluliselt keskkonnasõbralikum lahendus
3D-printimise kasutamine ehituses aitab lahendada mitmeid ülemaailmseid probleeme. See pakub lahendust oskustööliste nappusele, vähendab ehituskulusid ning aitab leevendada globaalset eluasemekriisi. Lisaks võimaldab see tehnoloogia ehitada keskkonnasõbralikumalt, kasutades vähem materjale, tekitades vähem jäätmeid ning vähendades ehituse süsinikujalajälge. Vaadake üle maailma juba ehitatud ainulaadseid 3D-prinditud maju allpool!
1. House Zero
Ehitustehnoloogiafirma ICON ja arhitektuuristuudio Lake Flato on loonud projekti nimega House Zero – 186-ruutmeetrise, kaasaegse ja 3D-prinditud maja Austini linnas. Maja seinad on prinditud 10 päeva jooksul kasutades ICONi poolt Lavacreteks nimetatud materjali – tsemendilaadset ainet, mis on õhukindel ning pakub suurepärast soojustust. Maja järgib jätkusuutliku biofiilse disaini põhimõtteid, juhtides tähelepanu looduskeskkonnale.
2. Mighty Buildings
Mighty Buildings on Californiasse ehitanud 159-ruutmeetrise 3D-prinditud nullenergia maja, mida nimetatakse Quatroks ning mille on disaininud Ehrlich Yanai Rhee Chaney arhitektid (EYRC). Välised komposiitkivist seinapaneelid on 3D-prinditud Oaklandi tehases ja patenteeritud materjal – Light Stone – on betoonalternatiiv, millel on neli korda suurem tõmbe- ja paindetugevus ning 30 protsenti väiksem kaal ja süsinikujalajälg.
3. Project Milestone
See Eindhoveni äärelinnas asuv 94-ruutmeetrine betoonist ühekorruseline maja, mis on ehitatud osana viiest 3D-prinditud elamust koosneva projekti “Milestone” raames ja mille on kujundanud Hollandi arhitektid Houben ja Van Mierlo. Selle kumerad, kalduvad välisseinad on ehitatud betoonikihtide printimise teel, moodustades 24 eraldi komponenti.
4. Kamp C
Euroopa suurim 3D-printeriga ühes tükis trükitud kahekorruseline 90-ruutmeetrine elamu asub Westerlos ja selle on loonud Kamp C. Maja materjali survetugevus on kolm korda suurem kui klassikalisel kiirehitusplokil. Kui kõik trükipäevad kokku liita, valmib taoline hoone vähem kui kolme nädalaga!
5. Tecla
Bologna-põhine arhitektuuristuudio Mario Cucinella Architects ja 3D-printimise spetsialistid WASP töötasid välja 60-ruutmeetrise madala süsinikuheitega eluaseme prototüübi nimega Tecla – nimi on kombineeritud sõnadest tehnoloogia ja savi. Kohalikust jõepõhjast pärineva savi kasutamise abil kujundatud ja Massa Lombardas trükitud kodu koosneb kahest ühendatud kuplikujulisest mahust, mille sooniline välissein koosneb 350 kihist 3D-prinditud savist. Selle tehnoloogia abil saab eluasememooduleid ehitada 200 tunni jooksul, tarbides keskmiselt kuus kilovatti energiat ja vähendades tüüpilist ehitusjäätmeid.
6. BioHome3D
Maine’i Ülikooli Advanced Structures and Composites Center (ASCC) esitles BioHome3D-d – esimest 56-ruutmeetrist 3D-prinditud maja, mis on täielikult valmistatud biopõhiste materjalidega. Ehitajad kavatsevad hoonet veel viis korda ümber töödelda, mis tähendab, et materjalid purustatakse, valmistatakse uuesti ja kasutatakse uuesti 3D-printimises. Kui ümbertöötlemine õnnestub, võib selle kasutusiga olla 500-1000 aastat.
7. East 17th Street Residences
Logan Architecture arhitektide põhjalikult kavandatud, 3Strands’i arendatud ja ehitustehnoloogia ettevõtte ICON 3D-prinditud betoonist valmistatud elamurajoon asetseb idapoolse Austini kogukonna südames. Kahe ja nelja magamistoaga kodude printimine võttis aega viis kuni seitse päeva.
8. Wolf Ranch
Koostöös Taani arhitektuuristuudioga BIG ja Ameerika 3D-printimisfirmaga ICON valmib Austinist veidi põhja poole suurejoonelise projekt, mille raames ehitab kohalik ehitusfirma Lennar piirkona 100 uut 3D-prinditud elumaja.