Biofiilne disain – 10 näidet maailmast

Loodusteadlane Edward Osborne Wilson püstitas oma 1984. aasta raamatus „Biophilia” hüpoteesi, et inimeste ja ülejäänud eluslooduse vahel on instinktiivne side, mistõttu tunneme end kõige terviklikumana just looduslähedases keskkonnas. Seda on kinnitanud ka hiljutised uuringud, mille kohaselt võib biofiilse disaini põhimõtete kasutamine elu- ja töökohas parandada inimeste heaolu, seda enam, et veedame üha rohkem aega siseruumides ja virtuaalmaailmas. Arhitektuuris ja disainis tähendab biofiilne disain looduslikke materjale ja värve, loomulikku valgust, lopsakaid elustaimi ning sageli ka voolavaid ja kumeraid vorme.

The Jewel (Singapur)

Safdie Architects poolt loodud The Jewel on loodusteemaline meelelahutus- ja jaemüügikompleks Singapuris, Changi lennujaama küljel, mida peetakse üheks biofiilse arhitektuuri ikoonilisemaks näiteks. Kolme reisiterminali ühendav keskne osa on maailma kõrgeim siseruumides asuv veejuga, mis kannab nimetust Rain Vortex.

Foto: TSAF

One Central Park (Sydney, Austraalia)

See on üks Austraalia suurimaid mitmefunktsionaalseid hooneid, mis koosneb kahest elamutornist, kaubanduskeskusest, ärihoonetest ja taevas rippuvast katusekujulisest heliostaadist. Ateljee Jean Nouvel ja botaanik Patrick Blanci projekteeritud hoone on üks maailma tunnustatud biofiilse disaini näiteid.

Bosco Verticale (Milano, Itaalia)

2014 aastal valmis Milanos, Porta Nuova linnaosas, Itaalia arhitektide Stefano Boeri, Gianandrea Barreca ja Giovanni La Varra ehitusprojekt Bosco Verticale. Projekti nimi tähendab tõlkes vertikaalset metsa ning selle põhitees on olla esmajoones koduks metsale, kus muuhulgas elavad ka inimesed ja linnud. Loe rohkem Ragn-Sellsi artiklist “Vertikaalne mets – jätkusuutlik linnaelamu”.

Naman Pure Spa (Danang, Vietnam)

MIA Design Studio poolt projekteeritud avatud planeeringuga spa on ümbritsetud lopsakate aedadega, kus kasvab vaid kohalik troopiline taimestik, mis pakub nii ventilatsiooni kui varju.

Fotod: ArchDaily

Amazon Sphere Headquarters (Seattle, USA)

Amazoni peakontori on projekteeritud arhitektuuribüroo NBBJ. Kõik kolm hoone “kuplit” on täidetud umbes 40 000 taimega, sh Amazoni töötajate tööruumide ja külaliste ooteruumid.

Foto: Archinect

Barbican Centre (London, UK)

1982. aastal ehitatud Barbican Centre on elamukompleks ja kultuurikeskus, mis asub II maailmasõja ajal kahjustada saanud Londoni piirkonnas. Sõjajärgses arhitektuuris domineerisid massiivsed ja rasked vormid, mistõttu aitab taimede ja vee arhitektuuri integreerimine luua meeldivamat elukeskkonda.

Ha Long Villa (Ha Long, Vietnam)

Turismi jõuline kasv ning Ha Longi peamised tööstusharud nagu kalandus ja söekaevandamine on jätnud tugeva negatiivse jälje sealsele loodusele. Seetõttu soovis arhitektuuribüroo VTN Architects luua maja, mis ühendaks inimest ja loodust.

Gardenhouse (Beverly Hills, USA)

MAD Architects poolt loodud mitmefunktsionaalne hoone, mis koosneb 18 korterelamust ja äripindadest. Hoonet on kirjeldatud kui “künklikku küla”, mis oma ebakorrapäraste akende ja viilkatustega on muuhulgas austusavaldus Los Angelese ikoonilistele mäenõlvadele.

Planted Pergola (Tokyo, Jaapan)

Kolmest pilvelõhkujast koosnev kompleks ja lopsaka rohealaga avatud ruum, mis on plaanitud valmima 2023. aasta kevadeks. Seejärel on tegemist Tokyo kõrgeima hoonega. Kompleksi on projekteerinud arhitektuuribüroo Pelli Clarke Pelli Architects.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.