Rasmus Kagge: kas maailma tähtsaimat kliimakonverentsi saab mõjutada Tallinnast?
“Kas Tallinnast, Agenda Pärnu maantee kontorist, saab mõjutada äsja Šotimaal toimunud maailma tähtsaimat kliimakonverentsi COP26 ja osaleda planeedi päästmisel?” küsib Agenda PR asutaja Rasmus Kagge ja ka vastab: “Saab küll. See nõuab ekstrapingutust, lisapingutusi öö ja nädalavahetuste arvelt, aga see on vägagi võimalik.” Loodud PR-kampaania pälvis pronksmuna 2022. aasta Kuldmuna loovusfestivalil.
Agenda PR aitab juba aastaid nõu ja jõuga Ragn-Sellsi, et kajastada Euroopa üht suurimat ringmajandusprojekti – OSA. Koostöös Tartu Ülikooli ja Tallinna Tehnikaülikooli teadlastega oleme leiutanud ainulaadse lahenduse, kuidas Ida-Virumaa mägedes seisvast põlevkivituhast võtta välja ülipuhast kaltsiumit. Selleks, et keskkonda koormates ei peaks maa seest enam välja kaevama nii palju värsket toorainet (värvide, paberi, akende, põrandakatete ja veel paljude muude igapäevaelus vajaminevate asjade tootmiseks), saaks edaspidi taaskasutada jäätmetest tehtud materjali. Kuid see ei ole veel kõik. Ragn-Sells seob tootesse ka rohkem CO2-te kui seda ise tekitame ja selliseid kliimapositiivseid tooteid on maailmas veel väga vähe.
Selle Euroopa suurima ringmajandusprojekti kohta on sõna juba hoogsalt levinud, mistõttu paluti Ragn Sellsil COP26 kliimakonverentsile ette valmistada esitlus koguni nelja erineva lava jaoks. “Enne koroonat olnuks see ootuspärane – esineja, slaidid ja läks. Koroonakitsenduste tõttu oli see aga paras pähkel, sest suurem osa esitlusest tuli Eestis ette valmis teha. Panna mehed ja slaidid Tallinnas kaamera ette ning esitlus lihtsalt üles filmida, tundus juba eos pehmelt öeldes liiga igav,” avab Kagge ettevalmistuste tagamaid.
Teeme dokumentaalsaate ja kaasame vabariigi kangeima kolmiku!
Niisiis otsustasime koos Agenda PR-iga produtseerida dokumentaalsaate. Plaan sai ambitsioonikas – võtame mitu esinejat, teeme graafikud, lennutame droone. Väljakutse seisnes aga selles, et selle 45-minuti pikkuse saate pidime me Tallinnas välja mõtlema, intervjuud kokku leppima, need ära salvestama, tekstid toimetama, lühendama-lõikama ja kõik selle kokku tipptulemuseks monteerima vaid mõne nädalaga.
Oli selge, et teleettekandes astuvad üles OSA projekti eestvedajad – Ragn-Sellsi jätkusuutlikkuse juht Pär Larshans ja Alar Saluste. Aga kes veel? Kuna Eesti riik ja valitsus on Ragn Sellsile väga oluline koostööpartner, siis otsustasime maailmale avada Eesti kliima- ja keskkonnapoliitikat laiemalt. “Seetõttu seadsime endale eesmärgi, mis tundus juba ideed sõnastades võimatu missioonina. Kaasame vabariigi kangeima kolmiku – president Kersti Kaljulaidi, peaminister Kaja Kallase ja Euroopa Komisjoni energeetikavoliniku Kadri Simsoni. See kõlab veel tänaseni uskumatult, aga vaatamata valimistele, koroona- ja energiakriisile pidasid nad kõik oluliseks selles teleprojektis üles astuda ja leidsid ülikitsas, vaid kolmenädalases ajaaknas, ka meie jaoks momendi,” oleme nii meie kui Kagge tänulikud.
Kuidas see kõik nii lühikese ajaga võimalikult professionaalselt üles filmida ja saateks kokku panna?
Selleks kaasasime kodumaise teleproduktsiooni ühed paremad tegijad – režissöör Märten Vaheri ja produtsent Hannela Lippuse koos meeskonnaga, kelle eestvedamisel toimusid paralleelselt salvestused Eestis, Belgias ja Prantsusmaal. Vaid loetud tunnid enne COP26 algust sai teleesitlus lõpuks valmis ning võeti Glasgows hästi vastu. Tänu sellele lendab Eesti põlevkivituhkade projekti lugu veelgi uhkemalt üle maailma!
Ragn-Sells tänab: Rasmus Kagge, Luulea Lääne, Märten Vaher, Hannela Lippus, Margus Voolpriit, Janno Arro, Tauno Sirel, Meelis Kadastik, Hendrik Saks, Lauri Sepp, Rein Fuks, Petr Sushkov, Tanel Paats, Kersti Kaljulaid, Taavi Linnamäe, Kaja Kallas, Gerrit Mäesalu, Maris Lindmäe, Kadri Simson, Annikky Lamp. Järgmiste koostegemisteni!
Loe lisaks: