Kuhu visata maskid ja kiirtestid?

Paraku ei ole plastikust maskide asendamiseks täna veel häid alternatiive, kuid seda olulisem on olemasolevaga vastutustundlikult käituda. Maskid, kiirtestid ja teised isikukaitsevahendid tuleb visata segaolmejäätmete mahutisse, kuid siinjuures on veelgi olulisem küsimus „Kuidas neid visata?“. Selleks, et maskid tuule või loomade tõttu lendlema ei läheks, on parim mida sa teha saad, koguda isikukaitsevahendid eraldi kile- või paberkotti ning alles seejärel need kinnises kotis mahutisse visata.

Kui vahendite kokku kogumine ei ole alati võimalik, tuleks need asetada vähemalt suletavasse konteinerisse ning kindlasti tuleks vältida isikukaitsevahendite ja kiirtestide viskamist pealt avatud mahutitesse, kus nendega kokkupuude või nende lendlema minek kõige tõenäolisem on. Selleks, et linnud maski ei takerduks, on soovituslik lõigata läbi ka maski nöörid.

Mis juhtub maski hooletu äraviskamise korral?

Hooletult visatud maskid valmistavad potentsiaalset nakkusohtu näiteks nendele, kes mahutitest taarat või muud väärtuslikku otsivad. Paksu pahandust valmistavad need ka keskkonnale. Aasta tagasi läbiviidud uuringute käigus selgus, et kogu maailmas kasutatakse iga kuu kokku 129 miljardit maski, mis tähendab, et ühes minutis on see arv 3 miljonit. Need maskid on valmistatud erinevatest plastkiududest, peamiselt polüpropüleenist, mis jäävad keskkonda aastakümneteks või isegi sajanditeks, killustudes üha väiksemateks mikro- ja nanoplastideks. Ühe näomaskiga võib merre sattuda kuni 173 000 mikrokiudu päevas.

Ennast kaitstes ära sea ohtu miljonite teiste elusid

Plastireostuse vähendamiseks, soovitame tervetel ja riskigruppidesse mittekuuluvatel inimestel võimalusel kindlasti kasutada korduvkasutatavat maski.

6 Kommentaari

  1. kahjuks on kaupluste kõrval just pealt avadega prügikastid .poest väljudes võtan maski maha ja tahan ära visata sest ei ole tahtmist seda koju tassida. loomadest on muidugi kahju- olmeprügi püüan kodus nii vähe kui võimalik konteinerisse saata (mul on ahi , aed ja kompostiauk aias). aga vaat maskidega ja kummikinnastega poe ees on nii nagu ta on….

  2. Asutused, kus käivad paljud inimesed (kauplus, turg, teater, restoranid, baarid …), peavad paigaldama sissekäikude ukste kõrval spetsiaalsed konteinerid kasutatud maskide jaoks.
    Inimestele peab pakkuma spetsiaalselt organiseeritud koha, kuhu võib visata kasutatud maskid.

  3. Soovin samuti, et suure külastatavusega kohtades asuksid spetsiaalsed konteinerid maskide jaoks ning need peaksid olema jalgpedaaliga avatavad või siis kätedesoseadeldise läheduses

  4. Maskidele äraviskamiseks oleks tõesti vajalikud spetsiaalsed konteinerid.
    Tööle hakkavad need süsteemid, mis on hästi käepärased. Väga hea, et sellele probleemile tähelepanu juhitakse. Aga kuidas lõpetada konide laialiloopimine?

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga