Ragn-Sells Ash2Salt lendtuhad

Ragn-Sells investeeris ringmajanduse edendamisse üle 50 miljoni euro

Keskkonnaettevõte Ragn-Sells on patenteerinud uudse tehnoloogia Ash2Salt, mis võimaldab jäätmepõletustehastest kokkukogutud ohtlikud lendtuhad muuta tööstuslikeks sooladeks. Innovaatilisse tehnoloogiasse on investeeritud üle 50 miljoni euro ning uus tehas avatakse 2022.  aasta kevadel.

Paljud kodused majapidamised saavad oma soojuse ja elektrienergia jäätmepõletusjaamadest, kuid ühes sellega kaasneb ohtlik jääkprodukt – lendtuhk. Viimast on seni maailmas ladestatud spetsiaalsetesse prügilatesse, kuid näiteks Eestis, Iru jäätmepõletusjaama korstnast kokkukogutud lendtuhkade ladestamiseks, meil hetkel spetsiaalset ladestuala ei olegi ja nii eksporditakse igal aastal ca 10 000 tonni ohtlikke lendtuhkasid Soome.

Rootsis tekib aga igal aastal seitsme miljoni tonni olmejäätmete põletamise tagajärjel 300 000 tonni lendtuhkasid. Kui seni on lendtuhkasid vaadatud kui jääke, mis ladestatakse või maetakse Oslo fjordis Langøya saarel asuvasse vanasse lubjakivikarjääri, siis nüüd, tänu Ragn-Sellsi aastaid kestnud teadusuuringute tulemustele, on need võimalik väärindada erinevateks toodeteks.

Jäätmeprobleem muutub ressursiks

Ash2Salt tehnoloogia abil on võimalik eraldada ja toota kolme vajalikku soola: kaalium-, naatrium- ja kaltsiumkloriidi. Kaaliumkloriid on vajalik toitaine väetiste tootmiseks. Naatriumkloriid ehk tavaline lauasool on oluline tooraine paljude keemiatööstuste jaoks ning kaltsiumkloriidi saab kasutada näiteks maanteedel jää- ja libedusetõrjeks. Samal ajal kui tuhkadest eemaldatakse väärtuslikke aineid, eemaldatakse tänu nende pesemisele materjalitsüklist ka suur hulk keskkonnamürke.

Lisaks võimaldab innovaatiline lahendus lõpetada möödapääsmatute keskkonnakohustuste lükkamise tulevaste põlvede arvele, luua hulgaliselt uusi töökohti ning vältida ohtlike jäätmete eksportimist välismaale, mis omakorda vähendab transporti ning säästab nii keskkonda kui raha.

2022. aastal valmiv Ash2Salt tootmishoone.

Tootmishoone valmib juba järgmisel aastal

Ragn-Sellsi tehtud investeering on ajaloo üks suurimaid investeeringuid materjalide ringlusse võtmiseks Rootsis. As2Salti tootmishoonet ehitatakse Brosse Rootsis, mis jääb kõigest 40 km kaugusele Stockholmist, viidates sellele, kuivõrd väikese ökoloogilise jalajäljega ehitatav tootmishoone olema saab. Ehitamine on tänaseks juba alanud ning hoone valmib järgmiseks aastaks, misjärel see on valmis vastu võtma ja töötlema 150 000 tonni lendtuhkasid aastas.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga