Ragn-Sells OSA Service Põlevkivituhad

Reaalsus: põlevkivituhad on võimalik muuta ravimiks või veganpiimaks

Ragn-Sells on tänaseks uurinud põlevkivituhkade väärindamise võimalusi ja tehnoloogiaid. Põlevkivituhad sisaldavad palju kaltsiumit, millest on võimalik toota ülipuhast kaltsiumkarbonaati, mida kasutatakse paberitööstuses, ehitusmaterjalide tööstuses jpt tootmistes. Nii on näiteks tabletid 98% ulatuses kaltsiumkarbonaat või selleks, et saada sojapiim valgeks, lisatakse sellesse samuti kaltsiumkarbonaati.

Aprillis alustasime tööstuslike katsetustega


Viimased 1,5 aastat on käinud väga intensiivne töö TalTechi ja TÜ teadlaste poolt, leidmaks sobilik tehnoloogia põlevkivituhkade väärindamiseks . Kui siiani on toodetud laborikeskkondades toodet väikeses koguses, siis aprillis saadeti Ragn Sells Eesti AS-i poolt 4 tonni põlevkivituhka Soome laborisse, kus alustatakse sellest kaltsiumkarbonaadi tootmise tehnoloogia tööstuslike katsetega. Tegemist on viimaste teaduslike katsete eeletapiga enne tootmise alustamist, mis on praeguse ajakava alusel planeeritud 2025. aastasse.

Põlevkivituhkade projektijuht Alar Saluste koos teadlastega teostavad tuhamäel proovide võtmist. Taustal olev ala on Ida-Virumaal asuva 350 miljonist tonnis koosneva tuhamäe tipp.

Ragn Sells AS-i projektijuhi Alar Saluste sõnul võimaldas viljakas koostöö Taltechi ja Tartu Ülikooliga alustada järgmiste väga oluliste katsetega, kus tehakse kindlaks kaltsiumkarbonaadi tootmise detailid suurtes, kuni miljoni tonnini ulatuvates tootmismahtudes. „Kui tänaseni täiustasime tehnoloogiat ja tootsime seejuures tuhast vaid mõned kilod kaltsiumkarbonaati, siis tööstuslike katsetega on kavas koguseid sadade kilodeni suurendada. See annab teavet tööstusliku tootmise eripäradest ning valmistab ette tehase lõplikku projekteerimist. Oleme oma senistele koostööpartneritele Eesti ülikoolidest väga tänulikud ning jätkame kindlasti koostööd ka edaspidi,“ ütles Saluste.

Põlevkivielektritööstusest pärit tuhkade ringlusse võtmise lahenduste uurimisel keskendutakse tuhkade koostisele ja võimalustele tuhkades leiduvaid keemilisi komponente taaskasutada erinevates materjalitööstustes. Sellised jääkide kasutamise tehnoloogiad aitaksid ühelt poolt vähendada koormust Ida-Virumaa keskkonnale ja teisalt vajadust kaevandada täiendavaid loodusressursse nii Euroopas kui maailmas tervikuna. Tehnoloogia arendustööde eesmärgiks on  üle  1 miljoni tonni põlevkivituhajäätmete väärindamine aastas süsinikneutraalse protsessi abil. 

Kuus aastat tagasi käivitatud põlevkivituhkade väärindamise uurimisprojekti jaoks lõi Ragn-Sells AS Eestis tütarettevõtte RS-OSA Service OÜ. Tänaseks on ettevõtte juhtimisel loodud teaduslik konsortsium, milles osalevad alus- ja rakendusuuringute läbiviimisel ka Tartu Ülikooli ja Tallinna Tehnikaülikooli teadlased. Uuringute kaasrahastajana on liitunud ka Sihtasutus Archimedes. 

Ragn-Sellsil on pikaajaline kogemus ringmajanduslahenduste väljatöötamises ja käivitamises. Tänavu mais teatas Ragn-Sells Grupp uue lendtuhkade väärindamise tehase ehituse algusest Stockholmi lähedal, Rootsis. Kahe aasta pärast võimaldab valmiv tehas väärindada ligi pool Rootsis tekkivast lendtuhast tööstuslikeks sooladeks. 

Ragn-Sells Grupp on Rootsi pereettevõte, mis on tegev kokku neljas riigis. 1881 aastal loodud  ettevõte on spetsialiseerunud  taaskasutust ja ringmajandust toetavate lahenduste arendamisele ja osutamisele. Ragn-Sells Eesis töötab 275 inimest ja ettevõte käive on 27 miljonit eurot.   

Lisainfo:   
Alar Saluste
Projektijuht
Ragn Sells Eesti AS
E-post: alar.saluste@ragnsells.com
www.osaservice.ee

1 Kommentaar

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga