Kolmeks sorteerimine tundub tüütu? Selles linnas sorteeritakse 45-ks

Kui Eestis tehakse jõupingutusi kolmeks ja parimal juhul viieks sorteerimiseks, siis Jaapani väikses linnas Kamikatsus peavad elanikud oma jäätmed sorteerima 45-ks erinevaks liigiks. See on seotud Kamikatsu zero-waste poliitikaga, mis võeti vastu 2003. aastal eesmärgiga saada 2020. aastaks täielikult jäätmevabaks linnaks. Kuigi eesmärki veel saavutatud pole, on tehtud siiski märkimisväärseid edusamme. 2019. aastal oli Kamikatsu jäätmete taaskasutusmäär 81,4%, võrreldes riigi keskmise 20,1%-ga. Võrdluseks Eestiga – 2021. aastal oli meie ringlussevõtumäär 30,4%, mis on viimased 10 aastat suuresti muutumatu olnud.

Elanikud peavad jäätmed sorteerima 45-ks erinevaks liigiks

Enamik Kamikatsu elanikke sorteerib oma jäätmed esmalt viide põhikategooriasse: purgid, pudelid, plastpakendid, paber ja põletusse minevad jäätmed. Seejärel viiakse jäätmed kogumispunkti, kus kogutud jäätmed sorteeritakse omakorda alakategooriatesse.

Näiteks purgid sorteeritakse alumiinium-, teras- ja tühjadeks aerosoolpurkideks. Plastpakendid sorteeritakse eraldi kõvaks plastiks, pehmeks plastiks ja kilekottideks. Paber sorteeritakse ajalehtedeks, ajakirjadeks, papiks ja muudeks paberiliikideks. Klaas tuleb eraldada värvi järgi ning ka kõik muu, alates termomeetritest kuni söögipulkade ja printerikassettideni välja, tuleb osata sorteerida. Biojäätmed lähevad otse kompostiks.

Jäätmed, mis koosnevad kahest või enamast materjalist, peavad elanikud lahti võtma ja kõik materjalid seejärel õigesse mahutisse paigutama. Piimapakendid, purgid ning plastist toidupakendid ja ostukotid tuleb enne mahutisse panemist pesta ning ajalehed omavahel siduda nööriga, mis on valmistatud taaskasutatud piimapakenditest. Klaaspudelitelt eemaldatakse korgid ja sorteeritakse värvide kaupa.

Nii purgid, pudelid, plastpakendid kui paberijäätmed võetakse ringlusse ning väike osa allesjäänud jäätmeid, mida ei ole võimalik ringlusse võtta – nt mähkmed või muud hügieenitooted – suunatakse energiatootmisesse.

Miks kasu Kamikatsu loodud süsteemist on?

Jäätmete sorteerimine 45 erinevasse kategooriasse võimaldab Kamikatsul maksimeerida taaskasutatavate või kompostitavate jäätmete kogust, vähendades samal ajal prügilasse või põletusse minevate jäätmete kogust. See on oluline, sest prügilad on üks suuremaid kasvuhoonegaaside heiteallikaid, mis tõukavad tagant tõsiseid kliimamuutusi. Muutudes jäätmevabaks linnaks või hoides väga kõrget jäätmete ringlussevõtumäära, saab Kamikatsu vähendada enda süsinikujalajälge ja aidata kaasa jätkusuutlikumale tulevikule.

Teine sorteerimissüsteemi eelis on see, et see edendab ringmajandust. Jagades jäätmed eri kategooriatesse, suudab Kamikatsu muuta jäätmed ressursiks. Näiteks saab paberit taaskasutada uuteks pabertoodeteks ja plasti uuteks plasttoodeteks. Hoides ressursse võimalikult kaua kasutuses, suudab Kamikatsu vähendada sõltuvust esmastest materjalidest ja edendada jätkusuutlikumat majandust.

Mida elanikud sellest ise arvavad?

Esmalt tekitas loodud süsteem Kamikatsu elanikes loomulikult vastuseisu – sorteerimine tundus keeruline ja muuta tuli enda igapäevaseid harjumusi. Kuid nagu iga uue asjaga – lõpuks on see lihtsalt harjumise küsimus. Nüüd, selleks, et sorteerimist oleks vähem, väldivad elanikud ühekordsete toodete kasutamist ja vajadusel ostavad tooteid, mida on lihtne sorteerida ja taaskasutusse suunata. Lisamotivatsiooni tekitamiseks jagatakse elanikele punkte, mida saab hiljem keskkonnasõbralike toodete vastu vahetada. Linna jäätmevaba poliitika on tekitanud ka kogukonnatunnet elanike seas, kes teevad koostööd ja toetavad teineteist, et saavutada endi ühine eesmärk.

Kas tulevikus tuleb ka Eestis jäätmeid 45-ks sorteerida?

Ei, sellepärast muretsema ei pea. Seda, mida Kamikatsus peavad tegema elanikud, teeb täna juba Ragn-Sells. Kui kodudes on korralikult sorteeritud paberi- ja pakendijäätmed (plast, metall, tetra, klaas), siis järelsorteerimine on juba meie teha. Ka Ragn-Sellsi sorteerimiskeskuses sorteeritakse paberi- ja pakendijäätmed mitmekümneks erinevaks alaliigiks, seda nii sorteerimisliini kui materjalide sorteerijate abil. Elanikel piisab pakendid vaid puhtalt kokku koguda ja materjalimaailma peenete nüansside pärast keegi muretsema ei pea!

Allikas: The Guardian, Reasons to be Cheerful, Nippon

Loe lisaks:

1 Kommentaar

  1. Tere.
    Mulle väga meeldisid teie näidised. Ja kust saab neid väikeseid igasuguse kujuga konteinereid osta?
    Kas RagnCell hakkab müüma neid?

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga