Jäätmekütusetehase hoone hakkab ilmet võtma - suvi 2011

Eestis asuv Skandinaavia ja Baltikumi moodsaim jäätmekütusetehas alustab täisvõimsusel tootmist.

27.07.2012 on see ajalooline päev kui Tallinnasse Suur-Sõjamäe 31 a aadressile rajatud innovaatilise tehnoloogiaga olmejäätmetest jäätmekütust valmistav tehas sai Tallinna linnalt kasutusloa – see tähistab uut algust Eesti jäätmekäitluse ajaloos.

1992. aastal oli Eestis kokku 225 prügimäge, tänaseks on järgi jäänud viis euronõuetele vastavat prügilat, kuid ka nende aeg hakkab tasahilju otsa saama, sest peale on tulemas uued keskkonnsõbralikumad tehnoloogiad.

Kui seni läksid pea kõik olmejäätmed lihtsalt prügilasse jäädes sinna aastakümneteks lihtsalt seisma ja kasvuhoonegaase tekitama, siis nüüd on võimalik neist tehnoloogia kaasabil taaskasutatavad materjalid välja sorteerida ja ülejäänud muuta kütuseks, mida saab kasutada energia tootmiseks.Jäätmekütusetehase hoone hakkab ilmet võtma - suvi 2011

Jäätmekütusetehas hakkab ilmet võtma- suvi 2011

Tehase rajamise tee – ideest valmimiseni
Idee luua Eestisse jäätmekütuse tehas veeres Ragn-Sellsis pikalt ringi, kuid lõplikult sai see küpseks 2008. aasta märtsis.

• 2008 algas kaks ja pool aastat kestnud planeerimine ja projekteerimine
• 2010 novembris väljastati ehitusluba
• 2011 märts sai tehas nurgakivi
• 2011 juuni alustati tehnoloogia paigaldamist
• 2011.11.01 kell 16.19 läks esimene kogus prügi tehasesse
• 2012 juulis sai tehas peale pikka testperioodi Tallinna linnalt tegevusloa.

Tehas on võimeline aastas käitlema 120 000 tonni olmejäätmeid, mis moodustab ca 1/3 Eestis tekkivatest olmejäätmetest. Katseperioodi jooksul on tehases käideldud ca 50 000 tonni jäätmeid.

See kõlab ehk imelikult, kuid enamus nendest jäätmetest jõuab veeauruna atmosfääri sest vesi moodustab suure osa tavajäätmetest (toiduained jms), mis nendest kuivatamise käigus eraldub.

Tehases kasutatav kõrgtehnoloogia pole uus tase mitte ainult Eesti jäätmekäitluses, vaid on ainulaadne nii Baltikumis kui Põhjamaades!

Rajatud jäätmekütusetehas aitab jäätmeid taaskasutada ning muudab meie elukeskkonda puhtamaks. Mida vähem me prügilatesse ladestame ja mida rohkem me taaskasutame, seda puhtam ja rohelisem on ka meie elukeskkond! 

MBT tehase avamine
Tehase avamine oktoober 2011

ajalooline hetk

Ajalooline hetk – esimene kogus jäätmeid läheb tehasesse 01.11.2011

2 km sorteerimisliine

Tehase sorteerimisliinide kogupikkus on ca 2km, mida jäätmed läbivad enne jäätmekütuseks saamist.

Autor: Jüri Hion, Ragn-Sells AS arendusjuht

Kategooriad: Muu

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga