Kuidas pakendeid edukamalt ringlusse suunata? Appi tuleb eestlaste loodud tehisintellekt
Kas kujutad ette pakendikonteinerit, mis suudab koheselt hinnata sinna pandud pakendite kvaliteeti? Meie kujutame! Eesti start-up WasteLocker on Ragn-Sellsi ja Tootjavastutusorganisatsiooniga koostöös alustamas peagi esimesi katseid, mille käigus paigaldatakse kortermajade juures olevatesse pakendikonteineritesse materjale tuvastavad andurid.
Liigagi tihti seisame kahjuks silmitsi olukorraga, kus ühtede majaelanike poolt hoolikalt sorteeritud jäätmed rikutakse teiste hoolimatuse tõttu. Konteinerisse pannakse mittesobivad jäätmed, mistõttu kogu konteineri sisu saab rikutud ja jääb ringlusse suunamata. Kuidas seda olukorda parandada? Kuidas saaksime võimalikult palju pakendeid uuesti ringlusse suunata? Selle küsimuse andis TVO lahendamiseks nutikatele noortele mullu sügisel Ülemiste City ärikonverentsi Future Forum raames toimunud häkatonil Hack4Future.
Kaane külge paigaldatakse tehisintellektil põhinev sensor
Üks tiimidest – WasteLocker –, pakkus välja lahenduse, mis toona küll peavõitu ei saanud, ent mille potentsiaal ei jäänud meile märkamata. Tänaseks olemegi alustanud koostööd, mille raames töötab WasteLocker välja uudset lahendust pakendite kvaliteedi hindamiseks. Idee on pakendikonteineri kaane külge kinnitada tehisintellektil põhinev sensor, mis tuvastab konteinerisse pandud pakendid ning annab hinnangu, kas pakendijäätmed on ringlusse võtmiseks sobivad või mitte.
Aitab säästa raha ja keskkonda ning pakendite ringluse mahtu kahekordistada
Selline lahendus aitaks hoida kokku raha nii elanikel kui ettevõtetel, säästaks keskkonda ja aitaks pakendite ringlusse suunamise mahtu vähemalt kahekordistada. Kui andur tuvastab, et konteinerisse on pandud sinna mittesobiv jääde, teavitatakse sellest korteriühistut, kes saab valed jäätmed välja võtta ja õigesse konteinerisse panna ning seeläbi vältida tühisõidust tulenevat lisakulu. Pikemas perspektiivis suudaks andur mõõta ka konteineri täituvust, mis omakorda võimaldaks kokkuhoidu ja muuta tühjendusi harvemaks, kui konteiner veel täitunud ei ole.
WasteLockeri ideed tunnustati hiljuti läbi Prototroni programmi ka 20 000 euroga ning meeskond asub oma ideed arendama Tehnopol Startup Inkubaatoris, et siis esimeste prototüüpidega juba peagi välja tulla!