Testi oma teadmisi! Kuhu panna tetrapakend? Aga aknaklaas?

Kas teadsid, et 18. märts on nimetatud rahvusvaheliseks taaskasutuspäevaks? Selle tähistamiseks panime kokku lühikese teadmisteproovi, mille käigus saad testida oma oskusi 10 erineva jäätmeliigi sorteerimises. Kontrolli, kas sina võid end juba tõeliseks sorteerimise spetsialistiks pidada!

Kuhu koguda?

1 / 10

Tetrapakend

2 / 10

Tühi juukselaki aerosoolpudel

3 / 10

Aknaklaas

4 / 10

Biolagunev toidukarp

5 / 10

Puuoksad

6 / 10

Lamineeritud paberist kinkekott

7 / 10

Vana metallist pott

8 / 10

Kilekott

9 / 10

Klaasist vaas

10 / 10

Kommipaber

Your score is

The average score is 64%

0%

Anna kommentaaridesse teada, kuidas sul läks!

58 Kommentaari

    1. Väga hea tulemus siiski, arvestades, et mõndade jäätmetega ongi pisut keerulisem see lugu! 🙂

  1. Väga asjalik test! Sain mitmes asjas targemaks ja saan teadmisi kohe ka rakendada, nt viin vana poti pakendikonteinerisse ja kogun ka kommipaberid pakendite hulka.

  2. praegu 10/10 ,kuid esimesel korral 5/5
    arvasin ,et kui aknaklaas on pisikesteks kildudeks sobib see ka klaasikonteinerisse, juukselaki pudelit lugesin pakendiks,kuna arvasin ,et see on metallist ja saab taaskasutada,ei arvanud ,et lakk, mis pähe lastakse on mürgine kemikaal…, lamineeritud kinkekott panin vanapaberisse ,et ikkagi paberist…, kommipaberidte kohta olin telekast mingist jäätmesorteerimise saatest kuulnud ,et need sorditakse pakendist välja ja lähevad olmeprügisse
    Sain nüüd palju targemaks,aitäh!!!

    1. Tere, Tiia! Hea töö! Kommipaberite osas on Teil õigus – nagu testis ka täpsustasime, siis kommipaber täna veel tõesti sorteeritakse pakendite seast välja. Pakendisse tuleb see siiski panna pakendiseaduse järgi, kuid teisalt on see ka edasivaatavalt hea harjumus, sest juba lähitulevikus hakkame testima komposiitmaterjali ümbertöötlemist pürolüüstehnoloogiaga, mis võimaldab ka kommipabereid, jäätisepabereid jmt krõbisevat pakendit taas ringlusse võtta. Ilusat nädalavahetuse algust! ☀️

  3. Kuna elan oma majas, siis tõesti ei tea, kuhu käivad kommipaberid või vanad metallpotid, minu jaoks on kõik olmeprügi. Kompostihunnik on aianurgas, lähim klaastaarakonteiner on 1 km kaugusel ja lähim vanapaberikonteiner 1,5 km kaugusel, kaks korda aastas – enne jaanipäeva ja enne jõule – tassime klaaspurgid-pudelid ja vanad ajalehed ära. Kahjuks ahju ei ole, muidu saaks paberi ära kütta.

  4. Tere,
    Kuigi seda küsimustes polnud, siis mulle on peavalu valmistanud ikka kodukeemia pakendid (a la shampoonide, puhastusvahendite jms pakendid), et kuhu neid peaks ikkagi koguma?

    1. Tere! Koguge need võimalusel pakendikonteinerisse. Neid on materjalina üsna lihtne ringlusse võtta ja uusi plastikesemeid valmistada, nt võib neist saada plastikpudel või -toru. 🙂

  5. Väga tore test! Tulemuseks 8/10. Nüüd tean, mida teha vana metallpotiga. Ja luban lastel edaspidi kommipaberid rahulikult pakendi hulka panna 🙂

  6. Üllatusena tuli see, et vana metallist poti võib panna pakendikonteinerisse. Lihtsalt huvitav, kuidas nt 10 L pott pakendikonteinerisse suruda. Need pakendikonteinerid, mis meil siin lähedal asuvad, on sellise avaga, kuhu eelnimetatud eset sisse küll ei suru.
    Aga oma elu ära elanud pann? See sobib ka pakendikonteinerisse?

    1. Tere! Kui metallist pott või pann konteinerisse lihtsalt ei mahu, siis suruma pole seda tõesti sinna mõistlik hakata ja võib panna olmesse. 🙂 Metallist panni võib võimalusel samuti pakendikonteinerisse panna.

  7. Test on hea. Laadisin endale ka Ragn Sellsi äpi, kuid see soovitab kommi- ja jäätisepaberid panna üldisesse prügisse.

  8. 7/10
    Üllatasid biolagunev toidukarp, klaasist vaas ja metallist pott:
    Biolagunev plast ongi pigem “rohepesu”, aga läksin ikkagi õnge :). Ise sellist jama ei kasuta.
    Vaasi teema on kahtlane, kuna tehakse ka täiesti tavalisest klaasist vaase. Võib ju ka ilusat klaaspudelit vaasina kasutada 🙂
    Metallist esemed viin tavaliselt metalli kokkuostu või väiksemad asjad jäätmejaama. Edaspidi viskan siis metallpotid pakendisse.

  9. 10-st 6 oli õige, arenguruumi palju, õnneks tekkib mul neid jäätmeid vähe mida ei teadnud.

  10. Mul on küsimus, sest nähtavasti pole kõigest õigesti aru saanud. Väljas on järgmised mahutid : Klaas, Plastmass ja metall, Biojäätmed, Paber. Kuhu panna läbipõlenud lambipirnid. Need on klaasist ja ka metalli on ning kuhu tuleb mahutada tetrapakendid ?

    1. Tere, Veevi! Aitäh küsimuste eest! Lambipirnid kuuluvad ohtlike jäätmete hulka, mistõttu tuleks need kokku koguda ja jäätmejaama viia. Tetrapakendi võite julgelt plastmassi ja metalli konteinerisse panna. 🙂

      1. Harilik lambipirn EI OLE ohtlik jääde! Klaas ja metall puha. Ma ei räägi luminesenttorudest ja nn vanadest säästupirnidest.

        1. Tere! Kui pisut täpsustada, siis tõepoolest, nt vanakooli hõõglambid ei ole ohtlikud jäätmed. Need tuleks panna olmejäätmetesse. Säästupirnid seevastu on küll ohtlikud, kuna sisaldavad elavhõbedat. Ohtliku või mitteohtliku jäätme kindlaks tegemiseks tasub pirnide puhul jälgida pakendeid – ohtlike jäätmete hulka kuuluvatel pirnidel on alati peal maha kriipsutatud jäätmekonteineri märk.

  11. 8:2 Valed olid: Lam. paberist kinkekott ja Klaasist vaas….tuleksid panna olmejäätmetesse. Väga õpetlik test!

  12. 8:2 Valed olid: Lam. paberist kinkekott ja Klaasist vaas….tuleksid panna olmejäätmetesse. Väga õpetlik test!

    Ps. Tehke vormistamine eestikeelsele inimesele arusaadavaks arusaadavaks….

  13. Tegelikult teadsin kõikidele küsimustele vastuseid, kuid vastasin nii nagu tegelik sorteerimine toimub. Pakendikoti teenust, ei võimaldata. Ise elan maal. Erinevad konteinerid asuvad asulas ja ajavad enamasti üle. Nii, et kõik rändab olmeprügisse

  14. 8/10. Metallpotti ei osanud kuidagi pakendiks pidada, kusjuures väga õigeaegne teada saamine, sest üle pikkade aastate vist viskangi varsti ühe minema. Kommipaberid panin vanasti pakendisse, agasiis lugesin kusagilt, et ei tohi. Ekshakkan siis uuesti.

  15. Mul on kodus Ragn sells pakendikoti sorteerimisjuhis, mille peal selgelt kirjas, et tühi juukselaki pudel käib pakendisse ning jäätise- ja kommipaberid pakendisse ei käi. Selliselt olen ka siiamaani toiminud, ehk need tulid küll testist üllatusena hetkel.

    1. Tere! Ja aitäh märkamast! Tabasime selle ebakõla ka ise ning kooskõlastasime kodulehel olevad juhised.

  16. 9/10 – klaasist vaasiga panin mööda, aga miskit on ikka külge jäänud peale aastajagu jäätmete sorteerimist.

  17. Õpetlik test jne mida tuleks reklaamida ETV jne reklaami klippides.
    8 õige 2 vale s.h.klaasist vaast, vaidlustan sest tegelikult nn aknaklaasi klassis või …

  18. Mulle oli uudis, et aknaklaas, klaasist vaas, klaaspudel ei tohi kokku segada. Nüüd tean.

  19. Et biojäätmed, on siin küsitluses olmejääde, (!) ja ei käi biolagunevasse konteinerisse, siis mind usegi see ei puuduta, sest minu pere korjab kõik biolagunevad toidujäätmed minu aias olevasse komposteerimise konteinerisse. Seal aega küll lageneda. Ja konteiner on selline, et alumised kihid võin kihtide viisi aiamaale kasutusele võtta kas või 10 aasta pärast, kuni kiht in muutunud huumusmullaks. Vot minu biolagunevad jäätme käivad seda teed – mitte Paikre prügilasse! Küll aga oleks ka sellust konteinerit veel juurde, kuhu saaks panna nn. elektripirnud, juhtmejupid, väiksed metalltooted – ja tooted jne. mida koguneb tavaluselt väga vähe. Et võiks olla keskmise elamurajooni kohta, koos paberi-papi ja klaastaara konteineritega kõrvuti.

  20. Kunagi küsisin kuskil kommentaarides, et kas kommipaber on pakend ja sain vastuseks selge ei. Testis tuli välja teisiti…

    1. Tere! Kommi- ja muude krõbisevate paberitega on tõepoolest pisut keeruline. Nagu testis ka täpsustasime, siis kommipaber täna veel tõesti sorteeritakse pakendite seast välja. Pakendisse tuleb see siiski panna pakendiseaduse järgi, kuid teisalt on see ka edasivaatavalt hea harjumus, sest juba lähitulevikus hakkame testima komposiitmaterjali ümbertöötlemist pürolüüstehnoloogiaga, mis võimaldab ka kommipabereid, jäätisepabereid jmt krõbisevat pakendit taas ringlusse võtta.

  21. Aitäh sisuka testi eest! Tekkis küsimus: miks ei või lamineeritud kinkekotti panna pakendikonteinerisse?

    1. Tere! Aitäh tagasiside eest! 🙂 Lamineeritud kinkekotid on kaetud õhukese plastikihiga, mida ei saa kahjuks paberist eemaldada ja seetõttu ei saa neid ka ringlusse võtta.

  22. Tore test, aga millegipärast kipuvad juhised erinevates kohtades olema vastukäivad. Proovisin just teie äppi ja see annab kommi-, jäätise ja krõpsupakendite kohta vastupidist infot, et neid ei tohi pakendisse panna.

    Kas keegi oskab öelda, mida teha vabamüügist ostetud ravimitega? Apteegist öeldi, et nemad võtavad vastu ainult retseptiravimeid.

    1. Tere! Tegelikult peaksid apteegid vastu võtma kõiki ravimeid, retseptist olenemata. Kui mingil põhjusel apteek ravimiste vastu võtmisest siiski keeldub, saab ravimeid viia ka jäätmejaama.

  23. 9/10 olen usin sorteerija juba 20 aastat, aga vana poti kohta ma küll ei teadnud, olen ise viinud vanametalli.

  24. Sellised testimised on huvitavad ja sageli ootamatute tulemustega enda jaoks.
    Samas jääb minu jaoks püstitatud küsimus ebakorrektseks. Kuhu käib tetrapakend? Ei see tetrapakend käi ise kusagil, ikka teda viiakse, tuuakse, pannakse, visatakse, … .

  25. Tulemus 6/10. Väga hea ja õpetlik test. Mööda läks vana metallist pott, biolagunev karp, aknaklaas ja vaas. Lugesin läbi ka kõik kommentaarid ja vastused, ka sealt sai kasulikke vihjeid.
    Meie ei ole kommi- ja jäätisepabereid pakendisse pannud, vaid olmesse.

  26. Tore, hariv test. Paar vastust läks mööda. Olen prygi sorteerinud 40 aastat, ajas on muidugi nii mõndagi muutunud. Kurb on vaadata, kui inimesed topivad vanapaberi hulka olmeprygi.
    Peaksime olema prygiga hoolsamad.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga