Eestlaste ületarbimise päev nihkub üha lähemale

Earth Overshoot Day ehk globaalse ületarbimise päev märgib kuupäeva, mil inimkond on ära tarbinud kõik selleks aastaks ettenähtud planeedi ressursid (puhas õhk, vesi jmt) ja tekkinud on ökoloogiline defitsiit. See tähendab, et inimkond on tarbinud ära rohkem ressursse kui Maa jõuab taastada ning järgmised 5 kuud elame me juba tulevikuvarude arvelt.

Eestlaste tarbimise maht üks maailma suurimaid

Lisaks ülemaailmsele ületarbimise päevale, arvutatakse välja ka iga riigi isiklik kuupäev. Kui möödunud aastal oli see kuupäev Eestil 23. märts, siis tänavu liikus see paraku veel varasemaks. Selleaastased varud tarbisid eestlased ära juba 14. märtsil ning paraku oleme me selle kuupäevaga riikide järjestuses küllalt eesotsas. Nimekirjas, kus kokku on arvutatud enam kui 100 riigi ökoloogiline jalajälg, paikneb Eesti jälg suuruselt juba 8ndal kohal. Kui aga me muudaksime oma tarbimisharjumusi sarnaselt Jamaicale, jätkuks ressursse kuni aasta lõpuni.

Mitu planeeti on tarvis Sinu elustiili säilitamiseks?

Global Footprint Network on välja arendanud ka kalkulaatori, mille abil saad välja arvutada enda isikliku ökoloogilise jalajälje ning määrata isikliku ületarbimise päeva. Seejärel saad tutvuda lahendustega, kuidas just Sina saaksid edaspidi teha jätkusuutlikumaid valikuid. Arvuta enda jalajälg välja SIIN ja let’s #movethedate!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.