Sorteerimise ABC: Korgiga või ilma? Kaanega või ilma?

Mõni nädal tagasi esitas Laser meile küsimus: mida teha korgiga? Teadupärast on need ju tehtud hoopis teisest materjalist ja see läheb täielikku vastuollu ümbertöötlemise põhireegliga: parim materjal on monomaterjal. Sorteerimise ABC: Korgiga või ilma? Kaanega või ilma? originaallugu pärineb Laser.ee-st.

Kui veel mõned aastad tagasi oli tõesti parem korgid-kaaned eraldi koguda, siis nüüd on seis selline, et ametlikult on kork pakendi osa ja selle võib rahumeeli pudelile-purgile külge jätta. Moodne tehnoloogia oskab kõik külgejäetud erimaterjalist korgid järeltöötluse käigus eemaldada ja õigesse kohta suunata.

Vähe sellest, et mingit mõtet ise korkide eraldi kogumisega vaeva näha ei ole, pole see varsti ka võimalik. Nimelt tahab Euroopa Liit, et tulevikus jääks kork pudeli külge rippuma ka peale selle avamist. Juba kolme aasta pärast teistsuguseid pudeleid enam müüa ei tohigi. Seda põhjusel, et hoolimatu käitumise tõttu jõuab arvestatav hulk korke loodusesse. Lõpuks jõuavad lahtised korgid aga otsapidi merre, kus mereloomad need pahaaimamatult sisse söövad ja nii ära surevad.

On vaid üks mõistlik erand

Klaaspurgi metallkaaned tasub siiski küljest keerata ja visata metalli- või pakendikonteinerisse. Klaaspurk vii klaasikonteinerisse. Seda lihtsalt sel põhjusel, et mida puhtam materjal on, seda lihtsam on seda järeltöödelda.

Kuid miskit ei juhtu ka siis kui jätad purgile metallkaane külge. Klaas läheb purustamisele ja korgid tõmmatakse klaasipurust magnetiga välja. Mõlemad materjalihunnikud suunatakse uuesti kasutusele.

Jätsin korgi külge, mis nüüd? Kas maailm jääb päästmata?

Kui materjal nii puhas pole, on ümbertöötlejatel olemas mitmeid nippe, kuidas erinevad materjalid üksteisest eraldada. Esmalt proovitakse seda teha mehaaniliselt. See ei tähenda, et prügifirmas keegi ükshaaval korke maha keeraks. Pudelid rändavad üheskoos suurde masinasse, kus neid raputatakse ja vibreeritakse seni, kuni korgid ära kukuvad. Kangekaelsemate korkidega pudelid liiguvad edasi koos korgita liigikaaslastega purustamisele. Seal jääb neist alles vaid plastmassipuru.

Kuid see pole veel kõik. Ka seda peenikest puru on võimalik materjali kaupa eraldi sorteerida. Selleks pole vaja teha midagi muud kui kogu see purumass suurde basseini kallata. Ilus kristallselge PET-plast on raskem ja vajub põhja. Korgid on tehtud polüpropeenist või madala tihedusega polüetüleenist ja selle tükikesed jäävad veepinnale ulpima. Täpselt samamoodi jäävad pinnale ulpima ka pudelisiltide jääkide puru. Sodi läheb hävitamisele ja eri tüüpi plastihelbed liiguvad edasi taaskasutusse, kus neist juba uusi tooteid vorbitakse.

Seda, mis plastpakendiga pärast seda kui sina ta õigesse kasti viskad juhtub, on võimalik näha maailma ühe suurima taaskäitleja PetStar’i tehtud videost siin. Veel põnevaid keskkonnateemasid leia Laser.ee veebilehelt!

7 Kommentaari

  1. Tänu kollasele kilekotile,mida peseme ja sorteerime on nüüd olmeprügi konteiner poole tühjem.Konkurendid ei saa sorteeritud puhast jäätmeid.Teen ettepaneku,et need kollased kilekutid,mis te valate tühjaks prügiaotosse,saaksin endale tagasi kuhu sügisel panen lehed,mis linnaosa viib ka tasuta ära.Ma ei pea siis lehtede jaoks uusi kotte ostma.Jälle kile kokkuhoid

  2. igasuguse taara tk võiks automaadis maksta 0.10 € ja oleks metsaaluste ja randade probleem lahendatud !

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga