Kuula! Tänu tehnoloogiale on võimalik ringlusse võtta materjale, mida viimase 50 aastaga pole suudetud teha

Enamus Eestis elavad inimesed on ilmselt näinud suuri seisvaid tuhamägesid. Me pole osanud nende mägedega liiga palju teha. Tänu tehnoloogia arengule suudame sellele nüüd leida sihtotstarbelist rakendust. Originaallugu pärineb Eesti Päevalehe Roheportaalist.

Ragn Sellsi turundus- ja kommunikatsioonijuht Rainer Pesti rääkis saates, et täna ollakse valmis muutma kogu tuhamägede tuhk tehnoloogia abil tööstussektori jaoks väärtuslikuks tooraineks. „Täna on meil tehnoloogia, kuidas tuhast välja võtta kaltsium ja siduda sinna sisse CO2, kuid see on alles algus. Kaltsiumi eemaldamine loob võimaluse võtta tuhkadest välja veel teisigi materjale. Meie ülesanne on vähendada looduslike ressursside kaevandamist ja aidata vähendada CO2 teket. See muudab seda, millises äris me oleme ja kuidas me oma tooteid ning teenuseid arendame,“ lisas Pesti.

Eestis olevatest tuhamägedest võeti aastal 2016 esimesed proovid, mis saadeti Rootsi laborisse. Laboritulemsued kinnitasid, et tuhas on väga kõrge kaltsiumi kontsentraat, mis sobib materjalitööstustele. Sealt edasi on Ragn Sells koos TalTechi ja Tü teadlastega tegelenud sobiva tehnoloogia arendamisega.

Kuidas need jäägid ikkagi ümber töödeldakse? Kas meie seadusandlus toetab kogu rohepöörde tegevust? Kuidas täna asju aetakse ja millised on võimalused keskkonda säästlikumalt tegutseda? Nendele ja paljudele teistele küsimustele saad vastused, kui kuulad uut saadet.

Kuula saadet:

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga