Sorteerimisjuhendid võtavad silme eest kirjuks? Alusta nende lihtsate küsimustega
Kui oled alles sorteerimisega alustamas ning erinevate juhendite ja artiklite vahel laveerimine võtab silme eest kirjuks, siis anname Sulle kätte väga lihtsad kontrollküsimused, mis aitavad sorteerimisega algust teha ja millega eksida pole võimalik!
Kui pole kindel, kuhu jääde panna
Aga varem olete kirjutanud, et munakarpi ja pabersalvrätti võib ka biojäätmete hulka panna. Samas need ei ole söödavad?
Jah, sorteerimismaailmas on palju nüansse, mida saab samuti õigeks lugeda. Nii on näiteks tõsi, et kuigi munakarp on pakend, siis ometi on selle kvaliteet materjalina juba nii madal, et kahjuks pole seda võimalik materjalina uuesti kasutada ning omaduste poolest sobiks ta biokonteinerisse, misjärel saab sellest biokütus või kompost.
Küll aga tekitab erinevate erisuste väljatoomine ja selgitamine tihtipeale palju segadust ning nii otsustatakse sorteerimisele hoopiski käega lüüa. Seetõttu tahame rõhutada, et suurema osa jäätmete sorteerimiseks kehtivad siiski väga lihtsad kuldreeglid – pane konteinerisse selle nimetusele vastavad jäätmed ja jälgi, et need oleksid puhtad. Kogenud sorteerijad võivad loomulikult toetuda juba ka olemasolevatele täiendavatele teadmistele.
Suurem osa materjalidest jõuab ringlusesse, kuid veel on mõned väljakutsed
Bio- ja paberijäätmed ja klaas- ning metallpakended on suurepärased materjalid, millest pea kõik on võimalik uuesti ringlusesse suunata. Küll aga on veel mõned väljakutsed plastimaailmas. Näiteks – kuigi kommipaberid ja muud taolised krõbisevad pakendid sobivad nimetuse poolest pakendikonteinerisse, siis paraku pole neid täna võimalik veel ringlusesse suunata.
Sellegi poolest soovitame ka taolised materjalid liigiti koguda. Ühelt poolt lihtsuse huvides – me ei oota enda klientidelt kõikide materjalide nüansside ja taaskasutusvõimaluste tundmist. Selleks on meil sorteerimiskeskuses robotid ja koolitatud sorteerijad, kes järelsorteerides oskavad elanike poolt kogutud materjalid omakorda kümnetesse täpsematesse liikidesse sorteerida.
Teisalt tasub keerulisi materjale sorteerida ka harjumuse tekitamiseks – tehnoloogiad ja teadmised materjalidest arenevad täna kiiremini kui kunagi varem ja tõenäoliselt suudetakse mõne aasta pärast juba ka keerulisemaid marerjale ringlusesse võtta.
Loe rohkem: