EV105 | Vaata, kuhu panna pidulaualt pakendid

PS! Enne pakendite mahutisse panekut veendu, et pakend ei sisalda toidujäätmeid. Vajadusel loputa vähese veega. Kui pakend on tugevalt määrdunud (nt väga õline), pane see olmejäätmete hulka.

Kas kõik pakendid on ka taaskasutatavad? Paraku mitte

Kuigi kõik sorteeritavad materjalid ei ole täna veel ringlusse võetavad, arenevad tehnoloogiad kiirelt ning seetõttu on hea, kui oleme harjunud kõiki pakendeid eraldi koguma. Samuti jagunevad plastid, metallid ja paberid omakorda mitmekümneks erinevaks sordiks, millel kõigel on omad väiksed nüansid. Nende peensuste tundmine nõuab ekspertteadmisi, mida tarbijad ei saa ega peagi teadma. Selleks on Ragn-Sellsis materjalide sorteerijad ja eksperdid, kes on koolitatud erinevaid materjale ja nende omadusi ära tundma.

Munakarbid

JAH: plastist, paberist | EI: vahtplastist

Plastist munakarp on lihtsasti ringlusse võetav ja sellest saab teha uusi plasttooteid. Paberist munakarp elab materjalina juba umbes viiendat elu, mistõttu on selle kvaliteet madal ja seetõttu sobib see biojäätmetesse. Paberist munakarp leiab väärika lõpu biokütuse või kompostmullana. Siin-seal leidub veel ka vahtplastist munakarpe, kuid vahtplasti pole täna veel ringlusse võimalik võtta.

Pagaritoodete pakendid

JAH: kilest | EI: paberist

Kilest leivakotid on taaskasutatav materjal. Seevastu paberist pakendeid ei ole paraku võimalik taaskasutada, sest need on kemikaalidega niiskuskindlaks töödeldud.

Kala- ja lihapakendid

JAH: plast-, metall-, klaaspakend | EI: kilepakend, mis on tugevalt määrdunud või koos muu materjaliga

Puhtad metall- ja klaaspakendid on pea lõputult taaskasutatavad materjalid, ilma kvaliteeti kaotamata. Ka suurt osa plastpakendeid on võimalik ringlusse võtta, kuid mõned erandid siiski on. Näiteks kala, mis asetseb hõbepaberilaadsel alusel, kus on sees lisaks kartong, ei ole ringlusse võetav, sest tegemist on keerulise komposiitmaterjaliga. Klassikaliste plastpakendite puhul soovitame suurema ringlusmäära saavutamiseks kile karbilt eemaldada.

Salatipakendid

JAH: plastpakend, värske salati plasttops | EI: värsket salatit või selle pakendit ümbritsev kile

Klassikalised poesalatite plastpakendid on lihtsasti ringlussevõetavad. Värskeid salateid või nende karpe ümbritseb aga tihtipeale õhuke kile, mida paraku pole veel võimalik taaskasutada. Seevastu tühjad salatipotid võib julgelt pakendite hulka panna. Poti sees olev muld pane biokonteinerisse.

Pakendite sorteerimise kuldreeglid

  • Pakendid peavad olema tühjad. Ära jäta pakendisse toidujäätmeid (nt pooltäis jogurtitops, vedelikku täis kurgipurk vmt).
  • Vajadusel loputa vähese veega. Kui pakend vajab pesuvahendi, švammi ja rohke veega eraldi pesemist, siis on see mõistlikum olmejäätmete hulka panna.
  • Väldi sobimatuid jäätmeid. Kui pakendikonteinerisse satuvad olme- või biojäätmed või tugevalt määrdunud (nt tilkuvad või toidujäätmeid sisaldavad) pakendid, määrivad need ära eesolevad puhtad pakendid ja kogu konteinerisse kogutud materjal muutub kasutuks ning see tuleb põletamisse saata.

Pakendite sorteerimisjuhend – lae alla või prindi välja

Loe lisaks:

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga