Biokotid võivad olla väga erinevad – millist valida?
Poelettidel on lisaks kilekottidele ja paberkottidele saadaval nö loodusõbralikud biokotid. Nende eelistamisel ja valimisel tasub olla tähelepanelik, sest kahjuks võib keskkonnasõbraliku valiku asemel sattuda nn rohelise reklaami ohvriks.
Biolagunev plastikott ja kompostitav biokott
Biokottide nime all on müügil nii kompostitavaid kui biolagunevaid kotte, mis mõlemad viitavad justkui keskkonnasõbralikult tootele. Mille poolest need siis erinevad?
Kompostitavad kotid (i.k compostable)
Kompostitavad biokotid on valmistud taimsest toormest, näiteks maisi-, riisi- või kookostärklisest. Nende puhul kehtib nõue ja normatiivid, et kompostitavad kotid ei tohi sisaldada keemilisi lisaaineid, mis lagunemisel loodusesse satuksid. Need kotid tunnete ära selle järgi, et üldjuhul on nad kergelt jahused ja üsna kergesti purunevad. Kompostitavad kotid on sobilikud biojäätmete kogumiseks ja neid võib visata ka komposti.
Nn “õigete” biokottide karbil on kenasti kirjas, et need on kompostitavad (compostable) ja et kotid ei sisalda plastmassi.
Biolagunev plastikkott (i.k biogradable)
Mõnevõrra teistsugune on aga lugu biolagunevate plastkottidega. Need kotid on toodetud plastikust, millele on juurde segatud taimset toorainet. Looduses laguneb taimne osa ära, kuid plastik satub ikkagi keskkonda, tõsi küll, pisikeste tükkidena. Erinevalt kompostitavatest kottidest ei ole nende puhul määratud, milliseid lisaaineid ja ühendeid need võivad keskkonda jätta.
Samuti on biolagunevad plastikkotid kohati isegi kehvemad, kui tavalised kilekotid, sest viimased saab ka ka aasta hiljem loodusest tervelt kätte ning neid saab taaskasutada, kuid nö roheplastikust kilekoti pisikesi plastitükke ei ole enam võimalik kokku korjata ja kahjuks satuvad need nii ka toiduahelasse.
Kuigi kotil olev kiri ütleb, et tegemist on keskkonnasõbraliku ja looduses laguneva kotiga, siis tegelikkuses jätavad need kotid suurel hulgal plastiktükke keskkonda. Nende hilisem kokku korjamine on praktiliselt võimatu ning on vaid aja küsimus kuid need satuvad toiduahelasse
Öeldakse, et kõik ei ole kuld, mis hiilgab. Nii ei ole ka kõik keskkonnasõbralik, millel on peale kirjutatud “Roheline”.
Kui ostate poest biokotte, siis jälgige, et need oleks 100% taimsel toormel ja sisaldaksid märget „compostable“. Tavalised plastikust valmistatud kilekotid aga viige pakendikonteinerisse, et neid saaks taaskasutada. Veelgi kindlam on kasutada tekstiilist poekotte, mis on kindlasti kõige keskkonnasõbralikum käitumisviis.
Selge, kui ainult kotid àra viidaks.