Kuula! Jäätmeveo digitaliseerimine aitaks kogu süsteemi läbipaistvaks ja kiiremaks muuta

Digi- ja rohepööre toimub ülikiires tempos terves maailmas ning digitaliseerimine on oluline ka jäätmeveos. Sensorid konteinerites, kiibid pakenditel, digitaalne jalajälg, mis saab pakenditest ja robotsorteerimine on homne reaalsus, mida täna juba testitakse. Originaallugu pärineb Eesti Päevalehe Roheportaalist.

Digitaliseerida saab jäätmeveos sisuliselt kõiki ahela osi: alates sellest hetkest, millal auto tuleb ja lõpetades ülevaate andmisega, mis kogutud saab. Loomulikult saab kogu aruandlust ja logistikat digitaliseerida. Üheks suureks sammuks tulevikku pakendite maailmas oleks pakendite kiibistamine. See annaks meile võimaluse jälgida pakendi tüüpide kaupa, kust nad tulevad, kes on nende omanik ning kui palju nendest jõuab uuesti ringlusesse.

„Kaubandus läheb juba täna kiipide peale üle. Jaapan tahab minna 2024. aastaks kogu jaekaubanduses üle RFID-kiipidele. Kui täna on pakenditel peal triipkood, siis tulevikus on küljes hoopis RFID-kiibid. See muudab kogu mängu reegleid. Tarbija ei pea poest ostetud kaupa ükshaaval läbi piiksutama, vaid tarbija läheb poodi, võtab oma kaubad, paneb kotti ja läheb turvaväravatest välja ning see loeb automaatselt üle kõik kaubad, mis kotis on,“ selgitas Ragn-Sellsi kommunikatsioonijuht Rainer Pesti tuleviku väljavaateid.

Nendesse samadesse kiipidesse saab edukalt sisse kirjutada ka selle, mis pakendiga on tegu, kellele see pakend kuulub ja mis materjalist see on. Ja see muudab kogu ahelat. „Järgmisel hetkel saame meie kui teenusepakkuja tuvastada ja kliendile öelda, millal võtsime selle pakendi auto peale, millal me viisime selle sorteerimisjaama ja mis sellest edasi sai,“ lisas Pesti.

Millised tehnoloogilisi lahendusi saaksime veel jäätmekäitluses kasutada? Kuidas paistab tulevik? Milliseid jäätmeveo ahela osi oleme juba digitaliseerinud? Nendele ja paljudele teistele küsimustele saad vastused, kui kuulat värsket episoodi saatest „Rohepööre“. Saatejuht on Lauri Toomsalu.

Kuula saadet:

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga