Sorteeritud jäätmed kallatakse kokku – legend või tegelikkus?

Jäätmekäitlussektori üks suuremaid linnalegende on see, et sorteerimisel pole mõtet, sest lõpuks kallatakse kõik jäätmed kokku. Selgitame, miks see nii ei ole.

Lühidalt selgitades: papp ja paber on taaskasutatav materjal, mida on võimalik ümber töödelda ja sellel kui toorainel on oma hind.

Tootjad on taaskasutatavast toorainest huvitatud, sest tunduvalt kallimaks alternatiiviks oleks hakata paberit tootma puidust. Teisisõnu – kui Ragn-Sells paberi kokku kogub, sorteerib ja pakendab, siis leidub  maailmas tootjaid kes sooviksid selle materjali ära osta.

Olmepürgil, aga ei ole mingit väärtust ja selle käitlemine on väga kallis. Isegi kui olmeprügist saadakse keeruka käitluse ja tehnoloogia abil jäätmekütus, siis ka sellel kütusel puudub nö positiivne turuhind.

Jäätmekäitleja jaoks puudub olme ja taaskasutatavate jäätmeliikide kokkuvalamisel igasugune majanduslik põhjendus. Vanapaberi olmeprügisse kallamine on sama, kui koguda vanametalli ja viia see siis lihtsalt prügimäele.

Miks ikkagi märgatakse, et üks auto võtab peale nii olmeprügi kui ka paberi

Kliendid väidavad, et on märganud olukorda, kus prügiauto võtab peale nii olmeprügi kui ka papi ja paberi konteineri. Jah, selliseid asju aeg-ajalt tõesti juhtub, aga mida inimesed ei tea on see, et sinna paberi ja papi konteinerisse on visatud jäätmeid, mida seal olla ei tohiks. Näiteks pole harvad juhtumid, mil leiame papi ja paberi konteinerist tavalist olmeprügi, biojäätmeid või koguni ehitusprahti.

paberi konteinerid mis sisaldavad tavajäätmeid tühjendatakse olmeprügi autosse

Selleks, et vältida juba prügiautos oleva puhta paberi rikkumist, ei tühjenda paberiveokid paberikonteinereid, kus on muu prügi sees. Autojuhid annavad sellest teada logistikutele, kes edastavad selle info olmeprügi autojuhile, kes seejärel tühjendab nii olmeprügi- kui ka paberi konteineri.  Viimatimainitu annab jällegi legendile jõudu juurde.

Palun informeerige oma majanaabreid sellest, et paberikonteinerisse tohib panna ainult kuiva ja puhast paberit. Kui teil tekib häid mõtteid, kuidas saaksime teadliku sorteerimise levikule veel kaasa aidata, siis kirjutage meile kommentaaridesse!

7 Kommentaari

  1. Hea artikkel!
    See võiks olla ka Tallinna LV rahastatud lehes “Roheline Pealinn”, aga kahjuks piirdub see leht vaid eraettevõtetest jäätmefirmade materdamisega, mitte ei aita kaasa inimeste keskkonnateadlikkuse tõusule.

    Jõudu teile sellegipoolest!

  2. Loos on väide:”Olmepürgil, aga ei ole mingit väärtust ja selle käitlemine on väga kallis. Isegi kui olmeprügist saadakse keeruka käitluse ja tehnoloogia abil jäätmekütus, siis ka sellel kütusel puudub nö positiivne turuhind.”

    Mõni päev tagasi olin sama küsimuse ees. Võtsin prooviks köögis oleva prügikastitäie prügi ja ajasin ahju. Panin tule otsa, sain korraliku “lõkke”, mille tulemusel läks ahi veidi soojaks. Järelikult on olmeprügis energiat küll ja sobib väga hästi kütuseks. Seega paluks selliste loosungite püstiajamisel veidi pieteeditunnet.

    1. Tere!

      Tõepoolest jäätmetest saab energiat. Kuid kalliks muudad olmeprügi käitlemise asjaolu, et selleks et seda kasutada energiatootmiseks tuleb investeerida kümneid miljoneid (Iru ahi näiteks ca100 miljonit eurot) normidele vastavatesse seadmetesse. Suur osa sellest investeeringust läheb filter ja muude süsteemide väljaehitamiseks, mille eesmärgiks on tagavad minimaalse õhusaaste. Jäätmete põletamine koduses ahjus on üks enim kahjulikke aineid ja saastet põhjustav inimtegevus. Sellest on varasemalt ilmunud lugu ka meie kliendikirjas: http://ragnsells.ee/kuukiri/loke-on-vaid-looduslike-materjalide-poletamise-koht/

  3. Kas selle artikli alusel on mõtet sorteerida eraldi vaid paberit-pappi ning igasuguste pakendite eraldi sorteerimisel ja kogumisel mõtet ei ole?

    1. Tere!
      Sorteerida on mõttekas kõiki. Nö “rusikareegel” on selline, et kõik mis on puhas seda saab taaskasutada. Artikli mõte oligi selles, et kui me viskame paberi või pakendite konteinerisse olmeprügi, siis kahjuks sellega rikutakse ka konteineris oleva materjali taaskasutamise võimalused.

  4. Minul on tekkinud sellega seoses kaks küsimust.
    1.Mida RagnSells olmeprügiga peale hakkab? Kas see sorteeritakse veel läbi (kunagi mingit sorteerimisliini videot ju isegi näidati). On ju mõistlikum see siiski kütteks ära kasutada kui lihtsalt prügimäele ladustada, viimane pole kuigi keskkonnasõbralik ka.
    2.Varem oli võimalik eraisikutel koos pakendikotiga värava taha tõsta ka vanapaberikott, nüüd olen kuulnud, et seda enam ära ei viida. Miks? Paber on küllaltki raske ja seda kuskile jäätmejaama tassida enamus ei viitsi, eriti veel kui autot pole.

    1. Tere! Väga head küsimused. Mõtlen, et see olmeprügi teema võiks olla järgmise kliendikirja üks lugudest, milles selgitame lahti, mis sellest saab.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga