HEA TEADA: Looduslikud sääsetõrjevahendid
Suvi on käes, puhkused on ees ootamas ja mõnusamaks äraolemiseks tasub enda tervise eest hoolitseda. Näiteks on mõned sääsetõrjevahendid mürgised ja seetõttu tasub nende kasutamisega ettevaatlik olla.
Terviseameti mürgistusteabe keskuse juht Mare Oder
Maikuu jooksul helistas mürgistusteabe liinile mitmeid inimesi seoses säästetõrjevahendite mürgistustega. Oder rõhutas, et täiskasvanute sääsetõrjevahendites on toimeaineks närvimürk Deet (N,N-diethyl-meta-toluamide), mida kasutati juba teises maailmasõjas inimeste vastu.
Mürgistuse sümptomid
“Kindlasti ei tohi täiskasvanutele mõeldud sääsetõrjevahendeid kasutada lastel ja ka täiskasvanud peaksid selle tarbimisel meeles pidama, et kuue tunni pärast peale kasutamist on pool nahalekantud sääsemürgist imendunud organismi. Deet mürgistuse puhul on täiskasvanute sümptomid peavalu, oksendamine, kõhuvalu, äärmisel juhul ka teadvuse kaotus. Laste puhul võivad tekkida ka krambid ja teadvuse kaotus,” selgitas Oder.
Tihti on sääsetõrje vahendite üheks koostisosaks dietüültoluamiid ehk DEET, mis on tuntud ka närvimürgina ning töötatud kunagi välja USA armee jaoks. Kui siiski otsustad mitte looduslikku sääsetõrjevahendit kasutada, siis aerosooli asemel kasuta rullikut ning ka teisi tooteid kasutada väga mõõdukalt.
Lisaks tasub ettevaatlik olla ka sipelgamürkide ja suitsevate sääsetõrjevahenditega, sest need sisaldavad valdavalt püretriini.
Millega SÄÄSKI tõrjuda?
Panime kokku soovitused looduslikest sääsetõrjevahenditest, mis on ohutud nii loodusele kui inimesele.
- Riided – kõigelihtsam on panna selga kihiline riietus, millest sääsel on keeruline oma ninaläbi pista.
- Sääsevõrk – unustatudklassika. Sääsevõrk akna ees või telgi ümber teeb olemise palju mõnusamaks.
- Eeterlikud õlid– lavendel, teepuuõli, eukalüpt, sidrunhein, geraanium (viimane sobib kalemmikloomadele). NB! Eeterlikku õli ei tohi panna otse nahale, vaid riietele.Nahale määrimiseks lahjenda seda mõnes baasõlis. Ükskõik, milline õli sullemeeldib, kõige lihtsam on oliiviõli. Beebide ja väikelaste puhul tasub pigemeeterlikke õlisid vältida või väga vähe panna, sest need võivad mõjutada laste hormoonsüsteemi.Samuti ettevaatust päikesega, eeterlikud õlid võivad päikese toimetintensiivistada.
- Tõrvaõli –mitte see, millega paate tõrvatakse, vaid inimestele loodud versioon.
- Küüslauk – sedatasub süüa, sest sarnaselt mitmetele inimestele, ei talu ka sääsed küüslaugulõhna. Terrassi või istumiskoha juurde tasub istutada sidrunheina, lavendlit, küüslaukja teisi laugulisi.
- Sääskederünnakuid seostatakse B-vitamiini puudusega, seega aitab B-vitamiin. Enne sellesöömist tuleks siiski teha kiire test, kas organismis on vitamiinist ikka puudu?
Mõnusat ja sääsevaba suve!