Biokotte on 3 sorti – ühed tekitavad suurel hulgal mikroplaste
Kaubanduses on müügil nii looduslikult tootainer baseeruvaid kui ka lagunemisel ohtlikke mikoriplaste tekitavaid biokotte. Aga kuidas neil vahet teha?
Kõige keskkonnavaenulikumad biokotid, mida poest on võimalik osta, on toodetud naftast. Jah, nende tootjad lubavad, et sellised biokotid lagunevad kiiresti, kuid tegelikkuses lagunevad need vaid väikesteks mikroplasti tükkidest. Need tükid aga jäävad aastakümneteks keskkonda ja neid pole enam võimalik sealt kokku koguda. Kuidas siis ära tunda biokotid, mis tõesti oleksid keskkonnasõbralikud?
Kuidas olla kindel, et kott ka tegelikult biolaguneb
Üldjuhul tasub pakenditel jälgida just ingliskeelseid tekste.
Kui seal on DEGRADABLE, on tegu keskkonnavanuliku plastiga, mida üritatakse müüa bioplastina. Tegelikult baseerub toode naftal ja looduses laguneb kiirelt mikroplastideks. Neid nimetatakse ka OXO plastideks. Eestis keelatakse OXO plastil baseeruvad kilekotid ja ühekordsed nõud alates 2021. aastast.
COMPOSTABLE ja BIODEGRADABLE – mõlemal juhul on tegu looduslikul toorainel põhineva materjaliga (pilliroog, mais vms.), mis kumbki ei jäta loodusesse kahjulikke aineid. Kui COMPOSTABLE puhul laguneb biokott täielikult veeks ja süsihappegaasiks, siis BIODEGRADABLE märkega kott vajab lagunemisel mikroorganismide abi.