EPI raport 2016: Eesti on maailmas jätkusuutlikuma keskkonnaga riikide TOP 10 hulgas

EPI (Environmental Performance Index) 2016 tulemuste järgi kuulub Eesti maailmas kümne jätkusuutlikuma keskkonnaga riigi hulka, paigutudes 8. kohale, esikolmikusse kuuluvad Soome, Island ja Rootsi.

Soome võidukäik

Indeksi koostamisel analüüsitakse riikide tegevusi üheksas eri valdkonnas enam kui 20 indikaatori järgi, et hinnata riikide saavutusi rahvusvaheliselt seatud eesmärkide täitmisel. Soome jõudis tänavu edetabeli tippu tänu lubadusele jõuda süsiniku-neutraalse elukeskkonnani aastal 2050. See tähendab, et heitgaaside hulk ei ületa looduse loomulikku vastuvõtlikkust. Soomel on ka õiguslik kohustus toota 2020. aastaks 38% vajaminevast energiast taastuvallikatest. Juba praegu on meie põhjanaabrite toodetavast energiast kaks kolmandikku taastuv- või tuumenergia.

5 kõige hullema keskkonnaalase seisukorraga riiki

Kõige kehvema EPI tulemusega riigid on Somaalia, Eritrea, Madagaskar, Nigeeria ja Afganistan. Nendes riikides on suuri probleeme riigi juhtimise tasandil, mis toob kaasa ka suutmatuse täita peamisi keskkonna-alaseid ja inimeste tervise kaitseks rakendatavaid nõudeid.

epi_paremusjarjestus

EPI raporti olulisemad tähelepanekud

epi_ikoon_hingamineÕhu kvaliteet on suure hulga surmade põhjuseks Tervenisti 10% kõikidest maailma surmajuhtumistest on põhjustatud kehvast õhukvaliteedist. Seda on kehvast joogivee halvast kvaliteedist tingitud surmajuhtumistest pea 5x rohkem, sh 1,24 miljonit vs 5,54 miljonit juhtu aastas. Pool maailma rahvastikust elab piirkondades, kus õhukvaliteet on halb. Õhusaastet ei saa otseselt siduda ühegi riigi või organisatsiooniga – see on üleilmne probleem.

epi_ikoon_vesiVaid 8% maailma rahvastikust on ligipääs kvaliteetsele joogiveele
Kui aastal 2000 oli ligi miljardil inimesel ligipääs kvaliteetsele joogiveele, siis aastaks 2015 on see nende õnnelike hulk kukkunud 50%.
Täna on maailmas ligipääs kvaliteetsele joogiveele 55o miljonil inimesel, see teeb 8% kogu maailma rahvastikust.

 

epi_ikoon_reovesi34% maailma kalavarudest on üle-ekspluateeritud
Kalavarude järsk vähenemine näitab, et kui selle vastu midagi ette ei võeta, kannatab kokkuvõttes nii keskkond kui inimeste tervis.

 

epi_ikoon_mets2014 lõigati maha 55 x Eesti suuruse pindala jagu metsa
2,54 miljonit ruutkilomeetrit metsa kadus 2014 aastal meie planeedilt, see on võrde 5 -kordse Hispaania pindalaga või 55 kordse Eesti pindalaga.

 

 

Mis on EPI Raport?

EPI (Enviromental Performance Indeks) indeks on  välja arendatud Yale Ülikooli ja Kolumbia Ülikooli poolt. EPI kajastab riikide panust keskkonnahoidu  ja keskkonnakaitse alastese tegevustesse ning inimeste tervisesse (tervislikku elukeskkonda). Indeksi koostamisel hinnatakse riikide tegevusi üheksas eri valdkonnas enam kui 20 indikaatori  alusel.

EPI raportit saab täismahus lugeda: http://epi.yale.edu/sites/default/files/Yale%20EPI%202016_Report_0_0.pdf

jatkusuutliku_arengu_komponendid

 

 

Kategooriad: Muu

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga