Vasta lihtsale küsimusele ja võida TUUB

Tuub logoEelmises kliendikirjas kirjutasime, et ettevõtlikud Eesti naised on leidnud innovaatilise viisi, kuidas kasutada vanade kalavõrkude ümbertöötlemisel saadud kangast. Sellest toodetakse innovaatilisi rõivaesemeid – TUUB.

Nüüd on ühel meie kliendikirja lugejal võimalik lihtsale küsimusele vastates saada selle universaalse rõivaeseme omanikuks.

Vasta küsimusele: kas ahjus või lõkkes võib põletada plastpakendeid ja vanasid mööbliesemeid?

Lisa oma vastus JAH või EI artikli alla kommentaaridesse.

Kõigi õigesti vastanute vahel loosime välja ühe TUUB rõivaeseme. Võitja kuulutame välja järgmises kliendikirjas.

Loe eelmises kliendikirjas ilmunud lugu: TUUB – Eesti naised loovad plastpudelitest innovaatilisi rõivaesemeid

TUUBita ringi ka: www.tuub.it

 

 

 

 

672 Kommentaari

      1. Muidugi ei tohi, kuna plastpakend on keskoonale ohtlik jääde. Ahjus ja lõkkes ei tohi põletada ka mööblijäätmeid, kuna need sisaldavad keemiliselt mürgiseid liime.

    1. Ei tohi mööblit põletada ahjus ega lõkkes kui need on immutatud, värvitud, lakitud või muul moel töödeldud. Samuti plastikut ei tohi ei ahjus ega lõkkes põletada. Järgida tuleb jäätmeseaduse, välisõhu kaitse seaduse ja muidugi kohaliku omavalitsuse poolt kehtestatud jäätmehoolduseeskirju.

  1. Tervitused Tuubikatele!

    Vastus suur ja rasvane EI.

    Palun, palun ärge põletage plastpakendeid ja muud ohtlikku! Mul hakkab iga kord valus, kui mu naabrid seda teevad. :/

    Hoidkem ennast ja teisi enda ümber!

    Head,
    Angelika L.

    1. Täiesti õige! Töötlemata puitu võib ahjus kasutada. See tähendab siis, et puit pole värvitud või liimitud (N vineer)

  2. Kindlasti ei tohi, aga kahjuks ikka põletatakse, mõni ametlik jaanilõkegi on sisaldanud vana mööblit.

  3. Absoluutselt mitte! On palju loodussõbralikumaid viise nendest asjadest vabanemiseks 😉

  4. Plastpakendeid ei tohi põletada ahjus ega lõkkes. Kui mööbliesemed on töötlemata (värvimata, lakkimata) puidust, siis võib need ahju pista küll.

  5. Ei, ei tohi kui tegu pole just naturaalse puiduga,puiduga mis pole läbi immutatud, lakitud, peitsitud või kuhu pole muid lisandeid lisatud ( näiteks plastikut )

  6. Ei ole hea mõte ahjus või lõkkes oma vana mööblit või plastpakendeid põletada. seega vastus on EI!

  7. Naturaalset puitu võib.
    Ka on osa pakendeid selliseid, mida võib koos muu põleva materjaliga põletada. “Polüetüleenkilest ja polüpropüleenist (näiteks leivakotid) pakendid, mida võib pliidi all või ahjus väga väikestes kogustes põletada. Polüetüleenesemeid tunneb ära selle järgi, et need tunduvad katsumisel rasvasena, pehmenevad soojendamisel kergesti ja põlevad sinaka leegiga, levitades sulatatud parafiini lõhna” -allikas Keskkonnaministeerium, avalike suhete osakonna nõunik Agnes Jürgens, portaal bioneer.ee.

  8. Ei, kuigi kahjuks seda siiski tehakse ja vahel seistakse seal samas koos väikeste lastega ning hingatakse mürgiseid gaase sisse

  9. Kindlasti ei tohi põletada ahjus ja ka lõkkes plastesemeid ( sealt tuleb suurt tossu, mürgist gaasi, ühesõnaga väga kahjulik tegevus on see). Vana mööblit ei tohi ka põletada, kui see on töödeldud( värv, liim jne). Kui on mööbel aga töötlemata, siis seda võib põletada. Ohutum on aga lihtsalt mitte põletada selliseid esemeid.

  10. plastpakendeid kindlasti mitte, vanasid mööbliesemeid lõkkes vaid siis , kui tegu TÕESTI vaid täielikult nat.puidust esemetega ning oled veendunud, et ka muul viisil loodust/keskkonda ei ohusta.

  11. Ei tohi. Rikub nii keskkonda (saastab õhku) kui ka on ebameeldiv naabritele, samuti rikub küttekolde ja korstna.

  12. Ahjus või lõkkes EI TOHI põletada plastpakendeid ja vanasid mööbliesemeid, need saastavad õhku ja keskkonda laiemalt, lisaks rikub ka ahju või kamina.

  13. Ahjus või lõkkes ei tohi mitte mingil juhul põletada plastpakendeid ja vanu mööbliesemeid.
    Reet

  14. Kindlasti mitte. Kahju, et paljud prügi põletavad inimesed ise seda vingu ei tunne või siis enda ja teiste tervisest ei hooli. Kaudselt läheb see ka kulukamaks, sest küttesüsteem vajab rohkem hoolt.

  15. Plastikut ja vana mööblit kodus põletada ei või. Kui põletada lõkkes, eralduvad kahjulikud ained otse keskkonda. Küttekoldes aga ladestub osa lõõridesse-korstnasse ja osa lendub õhku.

  16. Plastikut ja mööblit ei tohi ahjus või lõkkes põletada.
    Tänan võidu eest 😉
    Edu ja Rõõmsat päeva!

  17. Ei tohi, see on nii ahjule kui ka keskkonnale väga kahjulik. Õige koht on viia need lähimasse jäätmejaama. 🙂

  18. Muidugi ei tohi.
    Kahjuks on komme kõikvõimalikke jäätmeid pliidi all põletada eriti vanemas generatsioonis veel väga visa kaduma.

  19. Ei tohi muidugi, lisaks kõigele muule rikub ka küttekollet ning see ei anna enam sooja. Plastiku põlemisel tekib kollete siseseinale kilejas kiht, mis toimib nagu termoisolaator

  20. Ahjus ja lõkkes võib põletada vaid naturaalset puitu, ilma liimi-, värvi- või muude lisanditeta ning naturaalseid paberpakendeid samuti ilma lisanditeta nagu kile, värv, liim jne.

    Mööbel tavaliselt sisaldab lisaks puidule ka muid, materjale ja seega õige on seda mitte ahjus või lõkkes põletada. Tavaliselt sisaldab pakend lisaks paberile ka muid erinevaid lisaained ning ka seda ei tohiks ahjus või lõkkes põletada.

  21. EI.
    Ahju tervisele on selline teguviis äärmiselt kahjulik. Samuti on see kahjukik ümbritsevale keskkonnale ja inimeste enda tervisele.
    Taaskasutus on see kaunis võlusõna, mida tegema peaks sellise kraamiga.
    Aitäh 🙂

  22. Kohe kiusu pärast vastan teisest erinevalt! :p

    Kui tegu on üksiku polüetüleenkotiga, milles oli varem sai ning lõkkes/ahjus on piisavalt kõrge temperatuur, siis ma ei näe põhjust, miks see pakend EI PEAKS põlema kenasti ära, et tulemuseks saada vesi ja süsinikdioksiid. Mida muud tehakse prügipõletusjaamades – ikka sama.

    Mööbli puhul ma vaataks, kas tegemist on vana porolooniga kaetud diivaniga või ainult nt mesilasvahaga töödeldud vanaaegse kummutiga. Ainult vahatatud-õlitatud puust mööbel kõlbab põletuseks küll. Peaasi, et küttekoldesse jõuab piisavalt hapnikku. Grillile sellist puitu ei paneks. Kahtlase riidekattega plastmassmööbli, värvitud toolid, antiiksed maalid jms annaks taaskasutusse ja neid ahju küll ei topiks.

  23. Kindlasti ei tohi! sest neist eraldub mitmeid mürgiseid gaase,jäätmeid,mis paiskuvad nii õhku kui imbuvad ka tuhast maapinda.

  24. Ei tohi . See rikub küttekoldeid ja saastab keskkonda. Selleks on olemas meil teadlik RagnSells AS , kes teab kuidas neid likvideerida.

  25. Üks suurimaid keskkonnakahjusid, mida inimesed suudavad tekitada, on jäätmete põletamine ahjus ja lõkkes. Nendes küttekolletes madalatel temperatuuridel põledes eritub plastpakendite (k.a mahla- ja piimapakkide) ja muude naftal põhinevate toodete põletamisel saaste, mis mõjub laastavalt nii keskkonnale kui inimese tervisele. Sama kehva lugu on näiteks vana mööbli ja värvitud puidu põletamisega.Kindlasti EI tohi.

  26. Ei või põletada ja väga kurb on see,et vahel on õues tunda tõesti sodi põletamise lõhna)elan piirkonnas,kus enamus majapidamisi on ahiküttega).

  27. Saates Osoon demonstreeris Vladislav Koržets plastpudelite põletamist lõkkes ja selgitas, et teatud plasttaarat võib lõkkes põletada, ilma keskkonnale kahju tekitamata. Mis puutub vanasse mööblisse, siis naturaalsest puidust naturaalse pinnakattega vana mööblit võib põletada küll. Keelatud on aga
    laminaadid ja kaasaegsed saepuru plaatidest valmistatud mööbliesemed.

  28. Ei tohi,aga väga paljud ei taha sellest aru saada. Oleme tihti selle mürgise vingu
    käes kui üks ärimees oma prahti põletab.

  29. Usun, et enamus asjadest ei tohiks põletada. Tegelikult ei viitsi üldse ahju kütta, tänapäeval on mugavamaid lahendusi. Annan kõik oma prügi ilusasti üle RagnSells-ile, omale ei jäta midagi, peale orgaaniliste ühendite.

  30. See on juba ammust ajast teada, et ahjus ei ole lubatud põletada plastpakendeid ega mööbliesemeid. Plastiku põlemisel tekivad keemilised ühendid, mis on kahjulikud meie tervisele. Kui neid põletada ahjus või lõkkes, siis need ühendid lenduvad õhku ja ise võime need siis sisse hingata. Mööbliesemetes me ei tea , mis seal on aga kasutatud. Samuti jäägid võivad settida korstnasse, mis omakorda ummistab lõõrid ja siis eiole kaugel ka vingu mürgitused. Mina isiklikult ei kasuta isegi tule alustamiseks enam paberit, aga peale korstnapühkija soovitust kasutame süütetablette. Pooloe lihtsam ja kergem. Korstna lõõrid ei trahmu ka ära.

  31. Tavalist plastpakendit ei tohi põletada ahjus ega lõkkes.
    Üldiselt mööblit ka ei tohi põletada ahjus ega lõkkes,võibolla kui siis ainult naturaalsest puidust, töötlemata puitosi.

  32. Üldiselt EI TOHI!

    Miks mitte põletada puidust esemeid?
    Mingil ajal olid mõned leivad kotikestes, milledel oli märge, et võib põletada.

    Tegelikult pole ju üldse tervislik kasutada plastpakendeid!

  33. Ei loomulikult.arvan et need inimesed põletavad küsimuses nimetatud esemeid, kes pole pidanud lasta ehitada ahju või pliiti.

  34. Ei või, sest sobimatute jäätmete ahjus/lõkkes põletamisel tekkivate ühendite võimalikud mõjud tervisele:
    polütsüklilised aromaatsed süsivesikud (PAH) – vähk
    dioksiinid ja furaanid – immuun- ja hormoonsüsteemi häired, vähk
    benseen – leukeemia
    formaldehüüd – silmade, nina ja kurgu ärritaja, hingamisvaegused, nahalööve, vähk
    peened osakesed – hingamishäired, kardiovaskulaarsed häired, südameinfarkt
    polüaromaatsed süsivesinikud – vähk
    vesinikkloriid – söövitava toimega silmadele, nahale ja limaskestadele, hingamisteede ärritus ja krooniline bronhiit
    vesiniktsüaniid – närvi-, hingamisteede-, kardivaskulaarne- ja kilpnäärmehäired
    süsinikmonoksiid – vähendab hapniku transporti veres

    Tuhk võib sisaldada järgmisi raskmetalle:
    kaadmium – kopsu- ja maksakahjustused
    arseen – seedetrakti probleemid, aneemia, neeru- ja maksahaigused, vähk
    elavhõbe – närvisüsteemi ja neerukahjustused
    kroom – hingamisteede kahjustused, vähk

  35. Ei tohi põletada, sest ahi ja lõke ei ole selleks ette nähtud. Plastpakendid ja vanad mööbliesemed tuled viia vastavasse kogumispunkti!

  36. Kindlasti EI või ahjus ega lõkkes põletada – see saastab õhku ja tekitab vänget haisu. Selleks ongi keskkonnasõbralikus ettevõttes Ragn-Sells klientidele pakendikotid, mis viiakse ära lausa koduukse tagant.

  37. Ei tohi ja ei ole ka vaja, sest on olemas kenasti toimiv keskkonda säästev jäätmete kogumise süsteem.

  38. Ei või põletada, pakenditele kasutame kenasti Ragnar Sellsi pakendikoti teenust. Vana mööbli viime jäätmejaama.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga