Kuidas soodsalt vabaneda ehitusjäätmetest?
Suvi on Eesti inimese jaoks ikka remondi- ja ehitusaeg. Iga ehitatud või remonditud ruutmeeter tähendab aga jäätmeid – kuidas nendega käituda või kuhu need viia ja milline oleks kõige soodsam, seejuures keskkonnasõbralikum viis nendest vabaneda?
1. SORTEERIMINE AITAB HOIDA KULUD MADALAD
Kõige soodsam viis remondijäätmetest vabaneda on need ise sorteerida ja jäätmejaama viia. Üldjuhul on jäätmejaamades puidu, metalli, betooni, kile jms. eelsorteeritud asjade üleandmine tasuta ja mahult on sedasorti jäätmeid enamasti kõige rohkem.
+ Soodsaim viis vabaneda remondi käigus tekkinud jäätmetest
– Nõuab vaba ruumi, kus sorteeritud jäätmeid koguda ja hoida
2. KODUSE REMONDI TARVIS SOBIB HÄSTI BIG-BAG
Mõnevõrra kulukam, kuid seejuures ülimalt mugav lahendus on koguda jäätmed 1m3 suurusesse Big-Bag kotti. Big-Bag on just sellise suurusega, et mahutada näiteks ühe toa remontimise käigus tekkivad jäätmed. Selle suureks plussiks on, et ostetud kotti saad jäätmeid koguda terve remondiperioodi jooksul, jäätmete jaoks on kindel koht ja kotile saad äraveo tellida just siis, kui on selleks sobiv aeg.
+ Mugav lahendus väikese koguse remondijäätmete kogumiseks
+ Saab kasutada kogu remondiperioodi jooksul
– Suuremate asjade jaoks jääb Big-Bag siiski väikseks
– Äraveovõimalused on piiratud väljaspool keskusi
3. KONTEINER – SUUREMA REMONDI VÕI EHITUSE TARVIS
Kellel on plaanis suurem remont ning seejuures on väga tähtis ajaline kokkuhoid ja mugavus, siis nende jaoks on parim valik ehitusjäätmete konteiner. Teistest lahendustest maksab see küll rohkem, sest konteinerite paigaldus ja äravedu nõuab eritehnikat, kuid kindlasti on tegu kõige mugavama lahendusega. Konteinerisse on lihtne asju sisse loopida, see mahutab palju ja kui konteiner täis saab, vabanete jäätmetest nii ruttu kui võimalik, kas samal või järgmisel päeval.
+ Mugav lahendus, lihtne tellida, lihtne kasutada
+ Mahutab palju
– Kolmest lahendusest kalleim
NÄPUNÄITEID, MIDA MILLEGA TEHA
Värvid > Jäätmejaama
Lahusti baasil toodetud värve ja pintslite puhastamiseks kasutatud lahustite jääke ei tohi kallata kanalisatsiooni. Kogu need eraldi kokku ja vii jäätmejaama.
Tapeet > Olmeprügisse
Tapeet meenutab oma olemuselt paberit, kuid seda on valmistamise käigus niipalju töödeldud, et see ei sobi paberina taaskasutamiseks. Seetõttu pane tapeet olmeprügisse.
Elektroonika > Jäätmejaama
Vanad lambid, pliidid, puhurid, radiaatorid, pesumasinad, elektrividinad saab viia jäätmejaama ja seal tasuta ära anda.
Vana mööbel > Uuskasutuskeskusele
Kui vana mööbel on vähegi korralik, siis on mõistlik näiteks see mõne portaali vahendusel maha müüa või tellida uuskasutuskeskus.ee äravedu. Kui tegu on siiski oma elu ära elanud asjaga, siis vii see jäätmejaama.
Kile ja papp > Pakendikonteiner
Kui remondi käigus peaksid soetama mõne uue eseme, siis üldjuhul on see pakitud kilesse või pappkasti. Vii need ümbrismaterjalid kindlasti pakendikonteinerisse, see on taaskasutamiseks suurepärane materjal.
Eterniit > Jäätmejaama
Vahetate vana eterniitkatuse uue vastu? Vanad eterniitplaadid sisaldavad tihti asbesti, mis on ohuks nii inimeste tervisele kui ka keskkonnale. Eterniit tuleb eraldi koguda ehk seda ei tohi visata teiste ehitusjäätmetega ühte konteinerisse ega ka olmeprügisse. Enne eterniidi viimist lähimasse jäätmejaama kontrollige, kas seda võetakse seal vastu, sest kõigil jäätmejaamadel pole eterniidi vastuvõtmise luba.
Tere. Plaanis on suvel pööning igasugusest aastate jooksul kogunenud kolast ja kaltsudest vabastada. Kas selle jaoks sobiks Big-Bagi lahendus?
Sõltub eelkõige mahust Big-Bag mahutab ühe 1m3 ehk sellise 1mx1m hunniku. Olen ise teinud nii, et suuremad asjad viinud jäätmejaama (vanamööbli, pesumasina) ja muu prahi jaoks kasutanud Big-Bagi. Big-bag kott on muidu väga tugevast materjalist ja selle kandevõime on 1000 kg kuid kotti ei ole soovitav panna klaasi, puruks läinud vannitaoplaate või muid selliseid teravaid asju mis võivad koti puruks lõigata.
Soovin täpsustada, kui tellida konteiner, siis mida tohib sinna sorteerimata kujul panna? Millisest hinnakirja osast lähtuda?
Kui räägime ehitusjäätmetest, siis sobib konteinerisse, kivid, betoon, kips, metall, töödeldud ja töötlemata puitmaterjal. Konteinerisse ei sobi eterniit, vedelad jäätmed, biojäätmed, autorehvid, madratsid. Kui ehituse käigus tekivad mõned (väike kogus) värvipurgid, siis ka need võib sinna panna. Jälgige, et kui tekib massiliselt kivi või betooni siis konteinerite massipiirang 7m3 on 2tonni ja 14m3 4 tonni (sh ca 1/2 konteineri mahust). NÄPUNÄIDE tavaliselt tekib ehituse, koristamise ja kolimise käigus ka paberit ja kilet pange need läbikumavatesse (mitte mustadesse) kilekottidesse, nii läheb see materjal taaskasutusse. Lihtne ja hea panus keskkonna heaks. Kui tekib veel küsimusi andke julgesti teada. Konteinerit saab tellida ka e-poest https://pood.ragnsells.ee/