Prügi põletamine lõkkes võib kaasa tuua suure trahvi

Hooajaliste kevadkoristuste raames näeb nii mõnegi aia nurgas või põllu ääres kahtlaselt mustalt tossavaid lõkkeid, mis võivad viidata sellele, et seal põletatakse vanamööblit, autorehve, elektroonikakorpusi või muid jäätmeid.

PRÜGI PÕLETAMISEL TEKIVAD VÄHKI SOODUSTAVAD DIOKSIIDID

Selliste jäätmete põletamisel tekivad väga mürgised saasteained, mis õhku paiskumise järel ja otsesel sisse hingamisel võivad olla erinevate haiguste ja väärarengute põhjustajateks.

Kui hoolimatu naaber põletab oma koduahjus jäätmeid, väljub suits korstnatest ja suur osa saastest ei haju kaugele, vaid maandub sinnasamasse lähedale ja mõjutab seega vahetult sama piirkonda, kust see tekkis.

Põletamisel tekkinud toksilised ained ei saasta mitte ainult õhku, vaid ladestuvad maapinnale, kandudes edasi põhjavette, marjapõõsastele, puudele ja taimedele, kust nii lapsed kui ka täiskasvanud ise seda kõike sisse söövad.

Õhusaasteained, näiteks dioksiinid, on silmale nähtamatud ja nende mõju inimese tervisele ei avaldu kohe. Kuid mida rohkem prügi põletada ja selle saastet sisse hingata, seda rohkem toksilisi ühendeid keha talletab.

MIDA EI TOHI AHJUS JA LÕKKES PÕLETADA

• Ehitusmaterjale, k.a värvitud laudu
• Vanamööblit
• Plastikuid (joogipudelid, kilekotid jms.)
• Autorehve
• Õli ja teisi naftatooteid
• Riideid ja tekstiili

AGA MIKS VÕIB JÄÄTMEID PÕLETADA IRU ELEKTRIJAAMAS?

Jäätmepõletustehases toimub jäätmete põletamine stabiilselt kontrollitud keskkonnas temperatuuril 1000-1100 kraadi, tänu millele põlevad toksilised õhusaasteained vähemohtlikeks põlemisproduktideks. Jäätmete põletamine koduahjus toimub madalamatel temperatuuridel ning ebastabiilselt, mistõttu toksilised ühendid ei põle lõplikult ära ja temperatuuri kõikumine soodustab gaasiliste saasteainete ning pigi teket. Seetõttu on suur vahe, kas jäätmeid põletatakse koduahjus või spetsiaalselt selleks ettenähtud jaamades.

TRAHV KUNI 1200 EUROT

Kui kuskil põletatakse prügi, anna sellest teada Keskkonnainspektsiooni valvetelefonile 1313. Valvetelefon 1313 töötab üleriigiliselt ja ööpäevaringselt ning numbrit saab valida nii mobiililt kui ka lauatelefonilt. Maksimaalne trahvisumma eraisikule prügi lõkkes põletamise eest on 300 trahviühikut, mis võib tähendada kuni 1200 euro suurust trahvi.

Kategooriad: Muu

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga