Jäätmekütuse tehasest on kahe aastaga läbi käinud 152 580 tonni jäätmeid
Ragn-Sellsi jäätmekütuse tehasel, mis pööras Eesti jäätmekäitluses täiesti uut lehekülje, täitus novembris esimesest tehasesse pandud koormast kaks aastat. Selle ajaga on tehasest läbi käinud ca 155 000 tonni jäätmeid, mis on umbes pool Eestis ühe aasta jooksul tekkivast olmejäätme kogusest.
Kütusetehas asendab prügilaid
Kui prügilates seisavad jäätmed lihtsalt kasutult, siis jäätmekütuse tootmisega saame anda olmeprügile mingigi väärtuse ja kasutada seda energia tootmisel. Jäätmekütuse tootmine on ka jäätmekäitluse keskkonnasõbraliku tarbimise hierarhias samm ülespoole kõige madalamal asetsevast ladestamisest.
Lisaks märkimisväärsele keskkonnamõjule on tehasel otsene mõju ka tarbijatele. Soodsam käitlus on võimaldanud meil kõikide teiste kulude kasvu valguses hoida prügiveoteenuse hind senisel tasemel, uutes piirkondades koguni pakkuda teenust varasemast soodsamalt.
Jäätmekütuse tehase tööleasumisega on levinud peamiselt kolm küsimus, millele allpool vastuse anname.
Kas on üldse mõtet jäätmeid sorteerida, kui need lähevad tehasesse põletamisele?
Jäätmete sorteerimine on hädavajalik, sest jäätmekütuse tehases sorteerimist ei toimu. Põhjus on lihtne – tehasesse jõuab suuresti olmeprügi, milles olevad materjalid on nii määrdunud, et need ei kõlba taaskasutamiseks. Samuti on sellest olmeprügist peaaegu võimatu kätte saada erinevaid taaskasutatavaid materjale. Küll aga saaks ja peaks eelnevalt ära sorteerima ning võimalusel ka taaskasutusse suunama suurema osa tehasesse jõudvast prügist ning seda nii kodudes kui tootmisettevõtetes ehk seal, kus jäätmed tekivad.
Mida põnevat on tehasesse jõudnud jäätmetest leitud?
Midagi väga säravat ja eredat ette tulnud ehk kullakange ja rahakohvreid ei ole me siiani leidnud 🙂 küll aga on ette tulnud sangpomme ning vahest harva leiame ka autovõtmeid.
Millal hakatakse jäätmekütuse tootmise eest klientidele maksma?
Tegelikkuses ei kata jäätmekütuse müügihind kaugeltki selle tootmise kulusid. Peamine on, et jäätmekütuse tootmine on täna soodsam kui ladestamine. Tarbija jaoks tähendab see, et jäätmekäitluse teenustasud on tõusnud vähem kui Eestis hinnad keskmiselt, kohati on hinnad pigem isegi langenud.
Ajalooline hetk esimene haaratsitäis jäätmeid pannakse purustisse. November 2011
Jäätmekütus näeb välja nagu tselluvill
Video – kuidas valmib jäätmekütus
Väike keelesoovitus: Jäätmekütusetehas on üks sõna. AM
“kohati on hinnad isegi langenud” … mina küll see koht ei ole (Põltsamaa). Vahepeal võeti isegi kõige väiksema konteineri tühjendamise eest üle 6 euro (siis maksis minu konteiner 2.32). Saatsin kirja, vastust ei tulnud, tasaarveldust pole tehtud.Mõtlesin, ju siis hind tõusis kolm korda. Aga varsti oli hind 3 … eurot (ei mäleta hetkel sente).Ja olles lugenud mitmeid RagnSells-i materjale tundub minu praegune tühjendamise hind häbematult kõrge.