Eestlased tarbivad 8 kuud aastas tuleviku arvelt
Earth Overshoot Day ehk globaalse ületarbimise päev märgib kuupäeva, mil inimkond on ära tarbinud kõik selleks aastaks ettenähtud planeedi ressursid (puhas õhk, vesi jmt) ja tekkinud on ökoloogiline defitsiit. See tähendab, et inimkond on tarbinud ära rohkem ressursse kui Maa jõuab taastada ning järgmised 5 kuud elame me juba tulevikuvarude arvelt.
Eestlaste tarbimise maht üks maailma suurimaid
Lisaks ülemaailmsele ületarbimise päevale, arvutatakse välja ka iga riigi isiklik kuupäev. Eestis jõudis see kuupäev kätte juba oluliselt varem – 23. märtsil –, ning paraku oleme me selle kuupäevaga riikide järjestuses küllalt eesotsas. Nimekirjas, kus kokku on arvutatud 134 riigi ökoloogiline jalajälg, paikneb Eesti jälg suuruselt juba 13ndal kohal.
100 päeva võimalusi kuupäeva kaugemale lükata
Global Footprint Network – globaalse ületarbimise päeva eestvedaja –, on algatanud liikumise #movethedate. See tähendab, et alates 29. juulist kuni ÜRO kliimamuutuste konverentsi COP 26 toimumiseni 1. novembril Glasgows, pakutakse iga päev, 100 päeva järjest, välja ideid, kuidas iga riik, linn või ettevõte saaks aidata kaasa, et globaalne ületarbimise kuupäev kaugemale liigutada.
Lahendusi jagatakse nii selle kohta, kuidas hallata paremini linnasid, elada energiasäästlikumalt, toituda jätkusuutlikumalt, läheneda rahvastiku arvu pidevale kasvule ja veel palju muud. Näiteks, kui kodumajapidamistes oleks energiasäästlikum tehnika, saaksime globaalset ületarbimise päeva nihutada kaugemale juba 6 päeva võrra! Erinevate lahenduste ja faktidega saad lähemalt tutvuda SIIN.
Mitu planeeti on tarvis Sinu elustiili säilitamiseks?
Lisaks on Global Footprint Network välja arendanud ka kalkulaatori, mille abil saad välja arvutada enda isikliku ökoloogilise jalajälje ning määrata isikliku ületarbimise päeva. Seejärel saad tutvuda lahendustega, kuidas just Sina saaksid edaspidi teha jätkusuutlikumaid valikuid. Arvuta enda jalajälg välja SIIN ja let’s #movethedate!