Mis on ringmajandus?

Ringmajandus on majandusmudeli uus generatsioon, kus kesksel kohal on loodusressursside jätkusuutlik kasutamine.

Ragn-Sells arendab oma teenuseid järgides ringmajanduse põhimõtteid.

Ragn-Sells arendab oma teenuseid järgides ringmajanduse põhimõtteid.

Ringmajandusega võrreldes on tänane lineaarne majandusmudel raiskav

Tänapäeval on maailmas valdavalt kasutusel lineaarne majandusmudel, mille toimimise võib lihtsustatult kirjeldada järgmiselt:

  • loodusvarad ammutatakse > neist valmistatakse tooted > tooted tarbitakse ja visatakse seejärel minema.

Sageli segatakse erinevaid materjale tootmisprotsessis omavahel, mis teeb nende hilisema taaskasutamise keeruliseks. Vaid vähesed ettevõtted arvestavad juba toote disainimisel ja arendamisel sellega, kuidas toote ja selle materjalide kasutusiga pikendada või neid tulevikus uuesti ringlusse võtta.

Ringmajanduse mudeli puhul eraldatakse üksteisest looduslikud materjalid ja tehislikud materjalid.

Ringmajanduse mudeli puhul eraldatakse üksteisest looduslikud materjalid ja tehislikud materjalid. See loob head eeldused, et neid saab hiljem taaskasutada. Kui materjalid on tootmise käigus omavahel kokku segatud, siis on neid hiljem pea võimatu uuesti eraldada ja seetõttu läheb enamus jäätmetest prügilatesse või põletamisele.

Ringmajanduse mudelis on kesksel kohal toote või teenuse disain. See ei tähenda pelgalt toote välimust, vaid ka materjalide valikut, tarneahelat, eluiga, kasutajamugavust ja suunamist tagasi tootja juurde, nüüd juba peale toote kasutamist.

Eesmärk on hoida 95% materjalidest taaskasutuses ja vaid 5% võib minna energia tootmisesse või ladustamisele.

Ringmajanduse mudelis on kesksel kohal toodete rentimine, mitte nende omamine. Nagu eelpool mainitud, püütakse ringmajanduses hoida lahus bioloogilisel toormel valmistatud tooted ja tehislikud materjalid.