
Ragn-Sellsi uue ringmajandustehase tootmisjuht on Taavi Toom
Ragn-Sellsi põlevkivituha väärindamise projekti tootmisjuhina alustas tööd Taavi Toom, kelle juhtimisel hakatakse Narva kerkivas tehases tootma kaltsiumkarbonaati, mille abil saab erinevaid tarbeesemeid valmistada loodust oluliselt vähem saastades.
20. juuni 2024Maaülikoolis inseneriks õppinud ja end Rootsis täiendanud Taavi Toom läbis mitme kandidaadi kõrval tiheda sõela ja kaasati Ragn-Sells Eesti tütarettevõtte R-S OSA meeskonda maikuus. TalTechis juhtimise magistrikraadi omandanud Toom töötas varem Eesti ühes suurimas metsa- ja puidutööstusettevõttes, kus ta viie aastaga tõusis tehase juhiks.
Just tehase üles ehitamise kogemus oli Toomi valikul otsustav, sest sama tööga on ta juba alustanud ka Ragn-Sellsi ringmajandusettevõttes. Uue tootmisjuhina tegeleb Toom juba parimate spetsialistide palkamise ja tehnoloogiate hankimisega, et alustada kaltsiumkarbonaadi tootmise patenteeritud lahenduse katsetustega. Testimiste, tootmisprotsesside analüüsimise ja täiustamisega jätkatakse juba demotehases, mis on plaan käivitada 2025. aastal.
“OSA projekti juures köidab mind selle hiiglaslik mõju nii Eesti kui Euroopa tööstusele, majandusele ning loodusele,” selgitas Toom. “Ma hindan arengut ja visiooni, mistõttu tahan osaleda projektides, mis tähtsustavad innovatsiooni ja soovivad muuta kehtivat mõttemalli. OSA projekti lugu – muuta aastakümneid kasutult mäes seisnud jäätmed uuteks materjalideks, haakub täpselt minu nägemusega, kuhu suunas peaks liikuma kogu maailm. Mina usun, et Eesti vajab arenguks uusi ärisuundi, kus luuakse oluliselt rohkem lisandväärtust ilma olemasolevaid ressursse liialt koormamata. Ringmajandus on selleks täna parim lahendus.”
Toomi suurim väljakutse tootmisjuhina on 2030. aastaks käima panna põlevkivituhkade väärindamise tööstuslik tehas Narvas, Eesti Energiale kuuluva Balti Elektrijaama tööstusterritooriumil. Tehase valmimise järel luuakse Narva 50-100 otsest ja 200-400 kaudset töökohta. Tehas suudab tänaste plaanide järgi aastas ümber töödelda üle miljoni tonni tuhka ja siduda 250 000 tonni CO2, mille tulemusena valmib ca 500 000 tonni kaltsiumkarbonaati.
„Koostöös Eesti Energiaga ja tänu Eestis läbi viidud teadusuuringutele oleme suutnud viie aasta jooksul tõestada, et need miljonid tonnid tuhka, millele pole seni suudetud õiget rakendust leida, on tõelised materjalipangad. Neis mägedes on peidus mitmed Euroopa Liidus juba kriitiliseks kuulutatud toorained, mida me saame oma unikaalse lahendusega hakata nüüd tuhast välja võtma ja taaskasutama selle asemel, et neid saastavate meetoditega endiselt maa seest välja kaevata,“ ütles Ragn-Sellsi OSA Service juhatuse liige Alar Saluste. „Seetõttu on tootmisjuhil väga oluline kaal selle ringmajandusprojekti õnnestumises. Liialdamata võib öelda, et Taavil on meie meeskonnas suur vastutus ja võimalus maailma muuta.”
Põlevkivituhast kaltsiumi välja võtmine, sellesse CO2 sidumine ja lõpuks kaltsiumkarbonaadi tootmine on Ragn-Sellsi ringmajandusprojekti esimene etapp. Juba täna on uue tooraine vastu suurt huvi üles näidanud nii kodu- kui välismaised tööstused, sest seda saab kasutada värvide, aknaraamide, põrandakatete, paberi ja veel paljude igapäevaelus tarvilike esemete tootmiseks, vähendades samal ajal nende toodete süsiniku jalajälge.
Lisainfo
Alar Saluste
Ragn-Sells OSA Servicet OÜ
Juhatuse liige
+372 5349 4861