Uuring: Tarbijad tahavad ise jäätmevedajat valida

Eesti Koduomanike Keskliidu värskest uuringust selgub, et 75% koduomanikest ei ole rahul tänase jäätmeveo korraldamisega ja suurem osa tarbijatest sooviks ise endale jäätmevedajat valida. Koduomanikud peavad eelkõige probleemiks seda, et omavalitused otsustavad inimeste eest, kes neile teenust osutab ja millistel tingimustel. Koduomanike hinnangul on just valikuvabadus tekkimine ja sorteerimissüsteemi arendamine olulisemad muutused mis jäätmekäitluses peaksid aset leidma.

Ragn-Sellsi juhi Rain Vääna kommentaar:

„Olen nõus, tänane süsteem on oma eesmärgi täitnud, tekkinud on harjumus jäätmeid kokku koguda ja regulaarselt üle anda selleks volitatud vedajale. Nüüd on vaja edasi liikuda ja luua tarbijale võimalus valida, millise vedaja teenuseid ta tarbib.

Jäätmekäitlus on täna Eestis üks viimaseid ärisektoreid, kus tarbijal on väga vähe otsustusruumi. Inimesed saavad ise valida, millises pangas asju ajada, kellelt elektrienergiat osta või milliseid telekommunikatsioonifirma teenuseid tarbivad. Usun, et iga tarbija saab edukalt hakkama ka jäätmevedaja valimisega.“

 

 

Eesti Koduomanike Keskliit viis jäätmekäitluse teemalise uuringu läbi tänavu aprillis-mais, uuringus osales ligi 5800 inimest.

Põhjalikumalt saab uuringu tulemustega tutvuda Eesti Koduomanike Liidu veebilehel: http://www.omanikud.ee/uudised/article_id-2446.

Kategooriad: Muu

10 Kommentaari

 1. Minu kodus oli jäätmevedu väga hästi korraldatud seni, kui omavalitusu alustas “korraldatud jäätmeveoga”. Niipea, kui üks jäätmekäitleja (kahjuks mitte see, kelle teenusteid varem kasutasin) sai monopoolse õiguse piirkonnas jätmevedu korraldada, hakkas tõusma hind, lisandusid mitmed piiravad tingimused, mis ühtäkki olid kirjas omavalitsuse poolt kooskõlastatud tüüptingimustes jne.
  Ja kõige selle juures ei ole praksiliselt vähenenud koduümbruse metsade ja kraavide reostamine – asi, mille pärast õieti “korraldatud jäätmevedu” korradama hakati.
  Niiet – plaan oli hea, aga kukus välja nii, et eesmärk – panna kõik inimesed jäätmeid koguma ja korrektselt ära andma – jäi täitmata, samal ajal, kui ausate jäätmetekitajate elu muudeti keerulisemaks!

 2. Praegune üle 4 nädala vedu on piisavalt hea. Kindel kuupäev ja kindel vedaja. Arvata et saab odavamalt kui tänaval hakkavad vurama eri aegadel eri vedajate masinad? Ja seda uskuda et metsa alla enam ei viida on ka natuke naiivne.

 3. Meie pere on väga rahul praeguse prügiveofirmaga Pärnu linnas.Aitäh nendele
  ja linnavalitsusele!

 4. Mind rahuldab täielikult praegune süsteem ja RagnSells AS klienditeenindus.
  Kui minister Pomerants tahab kehtestada mõne vana töötaja soovitusel uue tobeda korra , kus kliendil peab olema 8 prügikasti , siis on kindel , et metsaalused täituvad rohkem prügiga. Muidugi iga minister püüab jätta endast kustumata jälje, millega tehtud rumalust rahvas palju aastaid veel meenutavad. Tundub ,et keskkonnaministeeriumis on palju töötajaid ja see seltskond vajaks hädasti tuulutamist. Kui üks inimene töötab terve igaviku ühes ja samas ametis,siis on pole ime niisuguste rumalate otsuste tekkes. Kõik , mis töötab hästi, pole vaja lammutada. Eesmärk peaks olema reostuse vähendamine, mitte vastupidi.

 5. Meie KÜ on täiesti rahul praeguse prügiveo korraldusega Põhja Tallinnas. Hind langes võrreldes RagnSellsiga pea kolmandiku ja teenus on sama kvaliteediga.Ilmselgelt ükski KÜ pole võimeline välja võitlema sama soodsaid tingimusi prügivedajatelt kui omavalitsus.

 6. Mind küll ei rahulda pealesunnitud jäätmevedu. Suur prügiauto keerab õuepealse segi, et viia ära väike prügikonteiner, mis on tihtipeale pooltühi. Mingit 8 konteinerit pole küll olnud vaja, et jäätmeid sorteeritult ära anda.Taara ja metalli eest saab raha tagasi, klaasi, papi, paberi ja plastiku jaoks on avalikud konteinerid. Linnades tekivad probleemid toidujäätmetega aga maal saavad need koduloomad. Leian, et igal inimesel peaks olema vabadus anda jäätmed ära vastavalt vajadusele. See, et leidub reostajaid, ei ole kuidagi seotud prügiveoga.

 7. Alates aastast 1990, kui asusin oma elamist ehitama, oli mul prügivedajaga leping selline, et kui prügikast täis sai, siis tegin tellimuse ja see viidi tühjaks. Kõik toimis ideaalselt kuni tuli see nn. korraldatud prügivedu.

  Algul polnud vigagi. Ostsin uue väiksema prügikasti ja sain selle kuu aja jooksul poolenisti täis ka. Ega sinna suurt midagi panna jäänud : kõik, mis kõlbas läks kompostikasti, ajalehed (siis neid reklaamlehe hunnikuid veel ei olnud) läksid ahju ja pliidialla tulehakatuseks. Jäid üle mõned põletamiseks ebasobivad paberid ja kiled, ning mõned pakendid.

  Siis sai hoo sisse see pakendite kogumine. Seega jäi prügikast peaaegu tühjaks. Pere oli selleks ajaks laiali valgunud : kes manalasse, kes omaette elu peale.
  Muutsin lepingu veelgi väiksema anuma vastu, aga kui pakendid kogumiskasti viisin, siis ei saanud kuu aja jooksul ikka vajalikku kogust prügi kokku.
  Algul panin küll prügi vedamise päeval ühe väikese kilekoti värava taha, aga eks varesed ja tuul jõudsid selle enne vedajate tulekut laiali lammutada.
  Niisiis korjasingi mõned varestest alles jäänud jäägid uuesti kokku ja maksin tühisõidu eest.

  Nüüd siis maksangi enamjaolt tühisõite ja oma väikese kilekotikese prügiga viin ema juurde suurde prügikasti. Käin ema juures paar korda kuus ja siis viskan oma leivakotti kogutud prügi ära.

  Kahjuks ei tule ka pakendeid niipalju, et neid prügi hulka pannes saaks väikese prügikasti enam-vähem täis.
  Seega viin need ikka, kui paar korda kuus poes käin, poe juures asuvasse kogumiskasti.

  Selline on siis minu prügilugu ja oleksin väga rahul, kui saaksin muuta prügiveolepingu jälle selliseks, et kui väike prügikast täis saab, siis tellin prügiveo ja maksan siis ainult selle veo eest, mitte igakuiseid tühisõite.

 8. Oleme väike KÜ ja oleme praeguse teenindusega rahul.Liitun härra Aare arvamusega,et mida rohkem vedajaid seda segasem…võib-olla suurtes linnades,aga mitte külades.See küll vajalik ei ole.Suuri üldkasutatavaid prügikaste-taara,paber jne peaks küll tihemini tühjendama.Need seisavad tihti pilgeni täis nädal aega ja mida teeb inimene,kes tuleb tooma oma kogutud…??

 9. Ragn-Sells AS on Pärnus parim senini olnud firmadest.
  Oleks tore kui jäätmevedu nii jätkuks.
  Riido Küüts.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.