Seenematerjal ja kanepibetoon – 10 jätkusuutliku tootedisaini näidet Eestist

Alates 2006. aastast antakse iga kahe aasta tagant välja Eesti hinnatuim tootedisainiauhind BRUNO, mis on tunnustus väljapaistva toote või tooteseeria eest. Laureaadid selgitab rahvusvaheline žürii välja 23. septembril, kuid mõned põnevad nopped tegime konkursi teise vooru pääsenute seast meiegi. Kõiki BRUNO nominentide töid saab oma silmaga vaadata ka Disainiööl, BRUNO nominentide näitusel Balti Manufaktuuris 19.09.—25.09.2022.

Seenematerjalist valgustid B Wise

Ringmajandusel põhinev uudne materjal kasvab seeneniidistiku ning orgaaniliste jääkide kombineerimisel. Jääke väärindava ning energiatõhusa tootmise tulemuseks on süsiniknegatiivsed ja komposteeruvad materjalid, millel on potentsiaal asendada probleemseid materjale ehitus-, mööbli- ja transpordisektoris. Myceen on Baltikumi esimene seenematerjale ja neist tooteid arendav ettevõte.

Süsinikunegatiivne tooteseeria Kiukivi

Kiukivi on süsinikunegatiivne tooteseeria, mis on tehtud kanepibetoonist – jätkusuutlikust ehitusmaterjalist, mis koosneb kanepipuistest, lubjast ja veest. Materjali saab disainielementides kasutada spetsiaalse pool-modulaarse meetodiga, mis võimaldab kuue tekstiilist lõike kombineerimisel luua erinevate kõrguste, mahtude ja funktsioonidega tooteid. Kiukivi ühendab materjaliteaduse ning low-end meetodi, kandes seeläbi kaasaegseid jätkusuutlikke väärtuseid.

Vastavalt demokraatliku disaini filosoofiale on Kiukivide tegemiseks juhend, mille alusel saab tooteid teha kohalikult ning luua globaalse võrgustiku kanepibetooni meistreid. Kanepitaim kasvab pea igas kliimavööndis ning on seeläbi laialdaselt kättesaadav toormaterjal.

Tellisvaas

Toote loomise ideeks oli anda uus hingamine oma eesmärgi juba täitnud materjalidele. Tootmisjääkidest valmistatud vaasi/kasvulava kõik elemendid täidavad kindlat funktsiooni. Kasutuselt maha kantud katseklaasid täidavad anumate rolli. Silikaattellis on saanud uue otstarbe hoidmaks ja kaitsmaks anumaid, pehmendades ka järske temperatuurimuudatusi. Terasest kuumpainutatud ümarprofiilist moodustuvad jalad ja nurkraud täidab konstruktsioonilist rolli fikseerides kõik erinevad detailid tervikuks. Silikaattelliste aukudesse või siis katseklaasidesse saab idanema panna seemneid, samas ka kasvatada maitsetaimi.

Alternatiivne lõikelill PALL

Jääkmaterjalid uue esemena ringlusse toov keskonnahoidlik lill PALL on valmistatud köögis tekkinud biojäätmete ja kasutatud kontoripaberi massist. Sündides autori soovist vähendada ja väärtustada igapäevaelus tekkivaid jäätmeid ning anda neile olemasolevate vahendite ja minimaalse ressursikuluga, läbi loomingulise kasutuse, uus elutsükkel. Banaani, kartuli, apelsini, granaatõuna, mango, avokaado ja teised koored on kogutud ja kasutatud eraldi, andes seeläbi igale õiele tema biomaterjalile iseloomuliku tekstuuri, värvi ja lõhna. Lille varrena on kasutusel looduslikult kasvav kõrreline. Lill PALL on komposteeruv.

Taskutuhatoos

Idee on jagada tasuta tuhatoose ja tagada puhaste festivalialade, randade ja tänavate säilitamist. Parim viis vältida sigaretituha ja närimiskummi saastet looduses. World Cleanup Day soovil töötati välja modulaarne konstruktsioon, mis on lihtne, odav ja jätkusuutlik. Kerge ja kompaktne transportimiseks. Kiire kokkupanek/lahtivõtmine ja uuesti täitmine.

KIRA saapad

KIRA jalatsibränd sündis sõna otseses mõttes vastusena tänapäevasele ületarbimisele. Lühikese elueaga tooted on koormaks nii kandjale kui keskkonnale – nende tootmine kulutab asjatult ressurssi, nukker kvaliteet kurvastab kandjat ning prügi tekib aina juurde. KIRA valmistatud tooted on loodud vanadest ja taaskasutatud materjalidest ning on täielikult vegan.

JNGLSNTMSSV seeria kõrvarõngad

Ümbertöödeldud HDPE plastikust, Swarovski tootmisjääkidest ja hõbedast valmistatud kõrvarõngad. Kõikide JNGLSNTMSSV toodete loomisel on eesmärk taaskasutada juba olemasolevaid materjale ning kasutada neid nii, et esemeid saaks hiljem ka uuesti ümbertöödelda. Nimelt võib kõiki seeria ehteid mitmeid kordi uuesti sulatada ja ümber vormida. Sellega proovime pikendada muul juhul prügimäel lõpetavate materjalide – nagu kodukeemia-, kosmeetika- või toiduainepakendite – eluiga. Loe Ragn-Sellsi intervjuud JNGLSNTMSSV disaineriga.

Vöökott

Kott on valmistatud korknahast, mis on naturaalne vegan materjal, pehme tekstuuriga, vastupidav ja veekindel. Kõik mainitu muudab selle ideaalseks alternatiiviks loomanahale. Vöökott on disainitud ja valmistatud käsitööna Eestis.

Tagastatavad ja korduvkasutatavad pakendid PAKOO

PAKOO on uus Eesti start-up, mille eesmärk on vähendada tarbetut postipakendijäätmete hulka ja muuta ettevõtted jätkusuutlikumaks, asendades ühekordsed postipakendid korduvkasutatavatega. Projekt lähtub probleemist, et globaalses kaubanduses ja e-kaubanduses valitseb endiselt lineaarne mudel, kus taastöötlusest ei piisa. Lahenduseks on üleminek lineaarselt mudelilt ringlusmudelile.

Villaümbrik

Villaümbrik on loodud keskkonnasõbralikuks alternatiiviks polüetüleenist mullikilega vooderdatud ühekordse kasutusega turvaümbrikele. Lambavill on unikaalsete omadustega lihtsalt taastuv, kohalik bioressurss, mis lihatootmise kaasproduktina on jäätme staatuses. Samas kasvab kiirelt ülemaailmne e-kaubandus ja ka vajadus pakkida tooteid turvaliselt, kuid loodust säästvalt. Ümbrik koosneb kahest kihist, mille paber- ja villakiht on lihtsalt eraldatavad, et tagada jäätmete mugav liigiti sorteerimine ning võimaldada villaümbrike uuesti ringlusesse suunamine. Loe Ragn-Sellsi intervjuud Woolaga.

Loe lisaks:

1 Kommentaar

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga