Photo: Brighton waste house arts.brighton.ac.uk

Põnevat lugemist: taaskasutatud materjalidest ehitatud modernne maja

Kui Eestis üllatavad nii materjalivaliku kui arhitektuuriga niinimetatud pilpakülad, siis see Inglismaal asuv maja on hoopis kõrgemast klassist.
Inglise Brightoni ülikooli eksperiment näitab, millise moodsa ja hubase maja võib ehitada jäätmetest. See, mis täna tundub ulme, on juba homme tavapärane.

Iga 5 maja ehitamisel tekib ühe maja jagu jäätmeid

Projekti eestvedaja Duncan Baker-Browni sõnul tekib Inglismaal iga 5 maja ehitamisel ühe maja jagu jäätmeid. Baker-Browni eesmärk oligi koos üliõpilastega leida ehitusjäätmetele ja paljudele teistele materjalide erinevaid võimalusi taaskasutuseks. Nad ehitasid maja, mis on omamoodi teaduskeskus, kus eksperimenteeritakse ja uuritakse erinevate materjalide taaskasutusvõimalusi ehitusel.

Materjaliks: 19 800 hambaharja, 1,8 tonni teksaseid, 4000 videokassetti

Maja ehitamiseks kasutatud vanu vaipasid, hulganisti teistelt ehitustelt üle jäänud puit- ja kivimaterjali, värve jne. Lisaks on maja ehitamise kasutatud 19 800 hambaharja, 1,8 tonni teksaseid, 4000 videokassetti ja sama palju DVD karpe ja helikassette.

Maja fassaad on kaetud 2000 vana ilmastikukindla vaibaga, mis saadi taaskasutamiseks lähedal asuvast büroohoonest.

Seinablokkides on kasutatud isolatsioonimaterjalina 2000 videokasseti ja sama palju DVD-sid. Külastajate tarvis on seina sisse tehtud pisikesed aknad, et nad näeksid nende sisu.

Sarnaselt videokassettidele on isolatsiooniks kasutatud ka hambaharju – kokku 19 800 tükki. Eriti põnev on fakt, et hambaharjad saadi suurelt lennukompaniilt, mis kogus need kokku oma lennukitest ja seda kõigest nelja päeva jooksul.

Üliõpilased harjutavad Brightoni Waste Houses sisekujundust ja teevad uuringuid sisekliima ning ventilatsiooni kohta. Neit protsesse ja uuringuid saavad külastajad samuti soovi korral jälgida.

Interjööris on kasutatud hulganisti looduslikke materjale, millest enamus on taaskasutuseks kõlblikud, kuid kellegi poolt ära visatud. Üliõpilased on need ümber töödelnud ja tulemuseks on ülimalt omanäoline ja modernne sisekujundus.


10 tonni ära visatud kipsi saadi kohalikult ehitusplatsilt. Kips pressiti kokku ja nüüd on sellest saanud trepihalli seinad

Põnevaid fakte Brightoni prügimajast

  • Maja ehitamisel on kasutatud 19 800 hambaharj
  • 2 tonni tekstiilijäätmeid, sh vanad teksad, mida kasutati seinte isolatsiooniks
  • 200 rulli tapeeti, mida planeeriti kasutada jõuludekoratsioonideks

 • 10 ruutmeerit pressitud vanapaberit trepiastmete valmistamiseks
 • 2 kilomeetrit second-hand puitu, mis visati ära ehitustel
 • 10 tonni kipsi, mis saadi ehitusplatsilt ja mis kasutati interjööris seinte valmistamiseks
 • 20 liitrit second-hand värvi
 • 2000 second-hand polti
 • jpm

Jälgi Brightoni Waste House projekti: http://arts.brighton.ac.uk/business-and-community/the-house-that-kevin-built
Artiklis kasutatud fotod: www.arts.brighton.ac.uk

 

Kategooriad: Muu

1 Kommentaar

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.