Mis saab eriti salajastest dokumentidest?

Tihtipeale vajavad hävitamist erinevad dokumendid, kõvakettad, CD-plaadid ja muud andmekandjad, aga ka erinevad kaubad. Viimane võib olla tarvilik, kui hulgiladudes on mööda saanud toote parim enne, tegemist on praakpartiiga või selgub hoopis, et teatud mänguasjad või hügieenitarbed ei vasta Euroopa Liidu seadustele. Ka näiteks Maksu- ja Tolliamet peab saatma hävitamisele need kaubad, mis on konfiskeeritud – sinna hulka võivad kuuluda salasigaretid, maksumärkideta alkohol aga ka näiteks piraatriided, -muusika ja videosalvestised.

Mida hävitamisele kuuluvate dokumentide ja kaupadega tehakse?

Kui räägime kaupade hävitusest ja taaskasutusest, sõltub kõik sellest, millega on tegu. Allpool toome mõned näited.

Dokumendid on üldjuhul kontoripaber ja seda saab samamoodi ka taaskasutada. Dokumendid ribastatakse, saadetakse töötlusesse ning taaskasutatakse nt laste joonistusplokkide tegemiseks.

CD-d, kõvakettad ja muud andmekandjad purustatakse ning nendest tehakse jäätmekütust, mis edasi leiab kasutust näiteks Iru soojuselektrijaamas.

Tekstiili ja tarbeesemete hulka võib kuuluda väga lai valik asju, alustades politsei külmrelvadest, lõpetades mängukarudega. Valdavalt lähevad ka need asjad peale purustamist jäätmekütuseks.

Alkoholi puhul räägime me nii vedelikust kui pakendist. Esimest saab samuti jäätmekütuse valmistamiseks kasutada. Kui aga pakend on näiteks klaasist, siis klaas on pea 100% ümbertöödeldav materjal ning seda saab edukalt uue klaasi tegemiseks kasutada.

Toidujäätmed lähevad hakklihamasina sarnasesse purustisse ning tekkivat massi saab taaskord suunata jäätmekütuse valmistamiseks.

Salasigaretid purustatakse peeneks puruks ja pärast purustamist liiguvad need energiakasutusse ehk lähevad põletusse. Muuseas, 2016. aastal hävitasime 7,8 miljonit salasigaretti – sellise koguse suitsetamiseks kuluks päevas paki sigarette suitsetaval inimesel 1068 aastat!

Kuidas konfidentsiaalsuses kindlad ollakse?

Hävitamise konfidentsiaalsuse tagatakse plommitud konteineritega, mis tähendab, et teenuse jooksul on alati võimalik tuvastada, kas konteinerit on vahepeal avatud või mitte. Dokumentide hävitusest on võimalik saada ka videosalvestusi ning eriti kõrge konfidentsiaalsusega dokumentide puhul tuleb protsessi mõningatel juhtudel jälgima ka ettevõtte esindaja.

Andmekandjate hävitamise puhul kasutatakse kaht põhilist tehnoloogiat. Üks on andmekandja füüsiline vigastamine, ehk kõvaketas lastakse purustisse, teine võimalus on magnetiga hävitamine ehk mikroleinetega muudetakse andmekandjad loetamatuks. Viimane variant ei ole klientide silmis aga suurt usaldust pälvinud, sest näiteks kõvaketta purustisse viskamise puhul näed sa selgelt, et kõvaketas läks katki – mikrolaineid aga silmaga näha ei saa ja seega võib tekkida küsimus, kas andmed on ikka hävinud. Ragn-Sells kasutab just purustamise meetodit.

Loe rohkem:

3 Kommentaari

    1. Tere, Argo! Kui dokumendid satuvad olmejäätmete hulka, siis need lähevad ladestusse või põletusse. Küll aga on eramajade elanikel mõistlik paberist dokumendid ise ribastada ja vanapaberi hulka panna – sealt edasi lähevad need taaskasutusse ja nendest saab teha näiteks uut paberit.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga