Üleeile 29. juulil said planeedil ressursid otsa

Tänaseks päevaks kulutab elanikkonna ületarbimine suurusjärgus 1,75 planeedi Maa ressursse. Oleks õiglane, et tarbime täpselt nii palju, kui planeet meile anda suudab. Kahjuks on olukord vastupidine ja tänase tarbimismahu juures oleks 29. juuliks kõik taastuvad loodusressursid ammendnud. Siit edasi elame puhtalt tuleviku arvelt.

Kujuta ette, et paneme aasta alguses ühte lattu kõik loodusressursid (puhasõhk, vesi, metsad jne.), mida maakera suudab aasta jooksul toota. See olekski õiglane, kuid tänase tarbimismahu juures oleks see ladu saanud tühjaks 29. juulil.

Global Footprint Network seisab ökoloogilise jalajälje vähendamise eest jaon Ületarbimise päeva nimetuse all aastaid viidanud loodusressursside kriitilisele tarbimismahule. Viimase 20 aasta jooksul on loodusressursside otsalõppemise kuupäev liikunud järjest varasemaks, jõudes tänavu 29. juulini.

5 fookusteemat

Ületarbimise puhul on fookuses 5 peamist teemat:

  1. Linnade ülesehitus ja haldamine – aastaks 2050 elab 80% maailma elannikkonnast linnades. Seetõttu on linnade planeerimine ja strateegiline arendamine ülioluline, et leida tasakaalu loodusressursside ja elanikkonna nõudluse vahel.
  2. Energiatootmine – süsihappegaasi tekke vähendamine on üks parimatest võimalustest kliimamuutuste peatamiseks, mis omakorda aitaks parandada tasakaalu inimkonna ökoloogilise jalajälje ja planeedi ressursside taastumise vahel.
  3. Toidu tootmine, jaotumine ja tarbimine – see, kuidas me katame oma peamise vajaduse –söömise – on võimas vahend jätkusuutlikkuse mõjutamiseks. Märksõnadeks on kohaliku toidu tarbimine ja töödeldud toidu tarbimise vähendamine.
  4. Looduse säilitamine ja arendamine – inimeste elukvaliteet sõltub suuresti meie planeedi bioloogiliste ressursside heaolust – viljakas pinnas, puhas vesi ja puhas õhk on ellujäämiseks vajalikud.
  5. Rahvastiku arv – otsakorral olevate ressursside valguses on määrava tähtsusega inimeste arv planeedil Maa. Naiste võimaluste ja vabaduse suurendamine on jätkusuutlikkuse seisukohast kõige olulisem.

Põnevat lugemist.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga