Alar Saluste juhib Eesti üht mastaapseimat projekti

Augusti alguses asus Ragn-Sellsi ridades tööle Alar Saluste, kelle juhtida on Eesti üks mastaapseimaid ettevõtmisi – OSA-projekt, mille raames uurime põlevkivituha väärindamise ja ringlusse suunamise võimalusi.

„Enne Ragn-Sellsi tulekut tegelesin põhiliselt teemadega, mis olid seotud tööstuste ja keskkonnaga. Eelkõige võlus mind Ragn-Sellsi OSA-projekt oma ideega, mis on ettevõtte üks alustala – võtta jäätmed ja anda neile uus elu,“ rääkis Alar. Varem on ta sama asja teinud veega ehk võtnud reovee ja selle ära puhastanud, et seda saaks siis taaskasutada või suunata jõkke vms.

Motiveerib suur väljakutse – sellel prjojektil on väga positiivne mõju Eesti keskkonnale.

„Sellise iseloomuga projekte Eestis praktiliselt ei ole. Kuigi suuruse poolest ei ole OSA siinmail kõige suurem, siis sisu poolest on ta kindlasti üks mastaapsemaid. Üks olulisi põhjuseid, miks ma otsustasin väljakutse vastu võtta oligi see, et avanes võimalus teha sellises suuruses projekti siinsamas Eestis,“ selgitas Alar, kes on erinevaid projekte vedanud Kuveidis, Hollandis Kataris, Saudi-Araabias, Venemaal ja mujalgi.

Projektijuhina näeb Alar oma rolli erinevate osapoolte kokkuviimisel:„Projektijuht ei tee projekti, minu töö on aidata kõigil osapooltelt suhelda ja neil oma tööd teha. Olen nagu „gate keeper“, et õigeks ajaks oleksid õiged asjad tehtud.“

Inimeste mõistmine aitab edasi

Oma tegemistes lähtub Alari motost: ole kõige vastu lahke, isegi kui nad sinu vastu ei ole. „Selle mõtte andis mulle minu abikaasa, kui me tutvusime. Sellega saavutab oluliselt rohkem. Proovin alati mõista, miks inimesed käituvad nii nagu nad käituvad ja samas saan aidata neil mind mõista. Tundub, et see on õige lähenemine, sest meil kõigil on head ja halvad päevad,“ lausus Alar.

Hetkel elab Alar tütre ja abikaasaga Tartus, peagi on perre lisandumas poeg. Ragn-Sellsi Tallinna kontoris kohtab teda regulaarselt iga nädalal paaril päeval.

OSA projektist – unikaalne ringmajanduslahendus, mis oleks Eesti edulugu maailmas

Ragn-Sellsi strateegia aastani 2030 jaguneb kaheks. Ühel pool on tänase jäätmete kogumise äri kasvatamine läbi uute teenuste ja klientidele parema teeninduskogemuse pakkumise ning teine suund on uued ärivaldkonnad. OSA projekt on Ragn-Sellsi uus ärisuund, mis otsib lahendust põlevkivituhkade väärindamisele ehk teisisõnu kuidas saaks põlevkivituhkasid taaskasutada.

85% Eestis toodetud energiast toodetakse põlevkivist. Selle käigus tekib suur hulk kõrvalsaadust nagu näiteks koldetuhk, mida praegu enamjaolt mäkke ladustatakse. Samas näitavad Ragn-Sellsi poolt läbiviidud teadusuuringud, et põlevkivituhka saaks teiste tööstuste tarvis senisest rohkem toormaterjalina kasutada ning taas ringlusse suunata. Uued tehnoloogiad loovad võimaluse põlevkivituhka senisest rohkem väärindada ning seeläbi nende hulka ja keskkonnajalajälge olulisel määral vähendada.

Tänaseks on Ragn-Sells jõudnud laboritingimustes väga potentsiaalikatelahendusteni, mis lubavad järeldada, et suudame põlevkivi koldetuhast väljavõtta toorainet, mida saab taaskasutada materjalitööstuses. Kui meie projekt õnnestub, siis on oma mõjult nii suur, et sellest saab kindlasti üks Eesti ringmajanduse edulugusi.

Kategooriad: Muu

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga